Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçü Toplumcu Görüş > Türkçü Toplumcu Görüş

Seçenekler Tarz
Eski 06-12-2008, 16:06   #1
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Varsayılan Muhsin Hakkında Türkeş'in Sözleri

MHP nin efsanevi lideri Alparslan Türkeş in vefatından bir süre önce katıldığı bir konferansta BBP hakkında söylediği ağır sözler çok tartışılacak.

Not:Ses kaydı normalden biraz düşük.

http://www.youtube.com/watch?v=QvnE5IRdowQ
Eski 06-12-2008, 18:02   #2
Tanrıkut
Yönetici

Varsayılan Ynt: Muhsin Hakkında Türkeş'in Sözleri

'Erbakan Hoca bize hiç güvenmedi'

BBP’nin kuruluşunda Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarıyla yer alan, yıllarca tüm güçlüklere onlarla birlikte göğüs geren Ökkeş Şendiller, dün aniden partisinden istifa ettiğini açıkladığında herkes şaşırmıştı. Çünkü Şendiller, BBP ile özdeşleşmiş bir isimdi. Neydi onu istifaya götüren gerekçe? Neden kalıp mücadele etmemişti de kısacık bir istifa dilekçesiyle gitmeyi tercih etmişti? Arkadaşımız Muhammet Kutlu, Ökkeş Şendiller ile bu ani ayrılık üzerine konuştu.

-İstifa dilekçenizde “Gördüğüm lüzum üzerine” diye yazmışsınız. İstifa gerekçenizi biraz daha açar mısınız?

Büyük Birlik Partisi çok güzel hedeflerle ve büyük ideallerle yola çıkmış bir hareket. Bunu belki bugün göremeyebilirsiniz ama 1991 şartlarına göre çok zor ve büyük fedakârlık isteyen bir hareketti, oluştu. Kimsenin söylemeye cesaret edemediği sivil söylemleri BBP söyledi. Temelinde, istişare yönteminin kabul edilmesi vardı. Dinimizde de demokraside de istişare vardı. BBP hareketinde bu anlayış bir müddet devam etti. Ama özellikle Refahyol Hükümeti’nin dışarıdan desteklenmesi kararı partide insicamı bozdu. Çünkü o günün şartlarında, içinde olmadığımız bir iktidarın desteklenmesi, oy birliği ile alınmış bir karar değildi.

-Dışarıda kalmanızın Erbakan’ın sizlere güvenemediğinden kaynaklandığı söylenir. Siz de böyle bir izlenim edinmiş miydiniz?

1995 seçimleri öncesi Necmettin Erbakan’ın yakın çevresine, “Bunlar 40 yıllık komitacı Türkeş’e rağmen çıkamazlar, bunların amacı Müslümanların iktidarını engellemektir. Bu Türkeş’in oyunu olabilir” dediği yönünde söylentiler bize kadar da gelmişti.
Biz Erbakan’ın ağzından bunu duymadık. Ama kulislerde buna benzer pek çok şeyin söylendiğini biliyoruz. Bu tür olaylar, bizim daha kararlı davranmamızı sağlamıştır aslında.

-Büyük umutlarla kurulan ve geleceği parlak olarak değerlendirilen BBP neden düşük oy yüzdelerine sıkışıp kaldı?

Ne yazık ki, halkımız nezdinde bu maya tutmadı. Siyasi hareketler halka rağmen devam etmemeli. Çünkü bu demokrasinin ruhuna da aykırıdır. Eğer 15 yılda yüzde 1’i aşamıyorsanız, bunu halkın mesajı olarak almanız lazım.
Ben 3 Kasım 2002 seçimleri sonunda da çekilmemizi teklif ettim. Veda açıklaması yapıp çekilelim dedim. Ocak, vakıf, dernek şeklinde devam edelim. Ama arkadaşlarımız devam kararı aldılar. Bu kararı alanlar da tek tek çekildiler daha sonra. Bu hareketin ana fikrini oluşturan arkadaşların hiçbiri şu an partinin içinde değildir. Tümü beklemeye çekildi. Buradan, tüm dava arkadaşlarıma şükranlarımı sunmayı görev biliyorum. Türkiye’nin en değerli siyasetçileri bizim saflarımızda hizmet ettiler. Onlara şükran borçluyuz.

-Kalıp daha iyi projelerle partinizi güçlendiremez miydiniz?

Buna artık imkân kalmamıştı. Ben, her dönem görüşlerimi dile getirdim ama çoğunluğun kararına da uydum. Siyasi partilerde istişare müessesesi zayıfladığı zaman güven bunalımı da oluşabiliyor. Ben hakka dayalı seçimden yanayım. İnsan önce hak etmeli. İnsanlar tabanın seçimiyle gelmeli. Ama ne yazık ki Türkiye’de bir türlü uygulanamıyor.

Partilerdeki parçalanma ve dağılmanın sebebi de budur aslında. Çünkü gerçekten dürüst, çalışkan insanlar parti içinde çalışmaları karşılığında bir yere gelemezse maalesef problem haline geliyorlar.

Seçim, kongre zamanı gelince birileri çıkıyor, “ülkemiz zor bir dönemden geçiyor, genel başkana yetki verelim, yönetim kurulunu o seçsin” diyor. Emre itaat etmeyen doğru bildiğini söyleyen insanlar da problem kişi ilan ediliyor. Böylece itaatkâr olmak önem kazanıyor. Bu durumda parti yöneticileri içinde çalışma eşitliği de sağlanmıyor. Genel Başkanın seçtiği kişiler tabanla çalışma ihtiyacı da hissetmiyor.
Sakıp Sabancı, şirketlerinde hiçbir zaman torpilli adam çalıştırmadık, torpilli adam hediyelik horoz gibidir. Ne kesebilirsiniz, ne yumurta alabilirsiniz demiştir. Bu siyasette de böyle.
Siyasette de torpilliler uyumu bozuyorlar. Çalışan, gayret eden insanlar da bir süre sonra bıkıp gidiyor. Türkiye’de karı-koca, hısım akraba partileri var. Ama biz onlar gibi yapamayız.

-Bu görüşlerinizi Genel Başkan ve diğer yönetici arkadaşlarınızla paylaştınız mı?

Tabi ki. Son seçimlerden sonra partinin yetkili kurullarında bu şekilde gidemeyeceğini söyledim. “BBP’nin çok güzel kadroları var, güzel insanları var. Onlara karşı vebal taşıyoruz. Hedefimizi belirlememiz gerekir” dedim. Aynı şekilde olacaksa benim devam edemeyeceğimi söyledim. Ya aktif olmalıyız, ya yer işgal etmemeliyiz diye düşünen biri olarak, BBP’nin daha fazla devam etmemesi gerektiğini ifade etmiştim. Başkanlık Divanı’nda yer almadım. Kurucular Kurulu ve Parti üyeliğinden de son olarak ayrıldım. İstifa dilekçemde de, birlikte mücadele ettiğimiz dava arkadaşlarımdan helallik istedim. Onlar benim gönlümde her zaman olacaktır. Herhangi bir kırgınlık, küskünlük söz konusu değildir. Biz 40 yıldan beri elimizden geldiğince fedakârca gayret gösteriyoruz. Çoluğumuz çocuğumuz, ekmek aş derdimiz var. İşimizi takip edebilmek için resmi görevden istifa etmiş bulunuyorum.

-Başka bir siyasi niyet var mı?

Hayır böyle bir niyetim yok. Ancak Türkiye’nin geleceğinde, siyasetin geleceğinde muhtemel gelişmeleri arkadaşlarımla birlikte değerlendiririm. Onlara danışmadan da herhangi bir karar vermem.

-MHP’de eski dava arkadaşlarınız var. Oradan herhangi bir teklif gelirse nasıl hareket edersiniz?

Bu konuda açık bir şey söylemem mümkün değil. Ancak ben siyasi anlayış bakımından, hakka dayalı seçimin olmadığı hiçbir yerde olmam. Ben siyasette emeğine güvenen bir adamım. Bütün partiler dahil, tabana dayalı siyaset yapma imkanı bulursam değerlendiririm.

-MHP’den ayrılma sürecinde neler yaşandığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ayrılma sürecinde herkes yapamayacağımızı söyledi. Siyasi ve hayati intihar ediyorsunuz dediler. Türkeş’le yetiştik. Ama yanlış gördüğümüze de karşı çıktık. Çünkü Çekiç Gücü PKK’nın arkasındaki güç olarak görüp, Meclis’te Çekiç Gücün süresinin uzatılması lehinde oy kullanıldı. Biz öyle yapmadık.
40 yıllık teşkilatçı, komitacı bir Türkeş’in karşısına çıkmak, ondan ayrılmak kolay değildi. Biz, ülkücülerin arasına kavga sokmama ilkesiyle ayrıldık. Çok zor günler geçirdik. İşin kavga boyutuna varmamasında, kan akmamasında rahmetli Alparslan Türkeş’in de büyük katkısı oldu. Son yıllarda aday olmaya kalkan bile MHP’de çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Oysa Türkeş bile böyle yapmamıştı.

-Sayın Muhsin Yazıcıoğlu sizi aradı mı istifa dilekçenizi gönderdiğinizde?

Elimde 09.01.2008 tarihli istifa dilekçemi gönderdiğime dair APS belgesi var. Bugün 15 Ocak. Ancak genel merkezden herhangi biri aramadı. Ancak aramamaları onların problemi.

Ökkeş Şendiller’in Hayat Felsefesini Anlatan Mısralar
Bu mısralar benim hayat felsefem olmuştur. Ya aktif siyaset yapmalıydım ya olmamalıydım. BBP’de de aktif siyaset yapmam mümkün olmadığı için ayrılmam gerektiğine karar verdim. Ben BBP ve oradaki arkadaşların başarılı olmasını gönülden ümit ediyorum.
Yarı dalgalı olmamalı deniz
Ya durulmalı, ya kudurmalı
Ya köküne kadar batmalı hançer
Ya kınında durmalı
Yarı gönül vermemeli sevgili
Sonunda sevmeyecekse

Eski 06-14-2008, 15:49   #3
eftandise_08
Türkçü

İletiler: 76

muhsin yazıcıoğluna mhp içerisinde herzaman lider olacak gözüyle bakılırmış ama kendisi ne yaptı yollarını ayırdı..kendisi hernekadarda aynı çizgide gittiğini idda etsede kopmuştur bikere ülkücü camiadan bu dava öyle yarı yolda bırakılacak olay değildir ya olursun sonuna kadar yada olmazsın bu şekilde olmaz

Ancak ben siyasi anlayış bakımından, hakka dayalı seçimin olmadığı hiçbir yerde olmam..
ben dava adamıyım diyen kişi bu lafı kullanmaz...
Eski 09-02-2008, 11:25   #4
Tanrıkut
Yönetici

http://video.google.com/videoplay?do...17941072413380
Eski 09-03-2008, 11:21   #5
Horasan Ereni
Junior Member

İletiler: 21

En akıllıca davranan Çerkes Muhsin olmuştur bana kalırsa. MHP içerisinde fazlaca ümmetçi ve şeriatçı artışı yeter de artardı zaten. Bugün Muhsin Efendi kalkmış Abhazya'nın tanınmasını rica ediyor. Dikkat! Neden Abhazya? Çünkü Çerkes Muhsin Efendi kendi etnik kökenlerini savunmak için Abhaz ve Adigey gibi etnik unsurların ağırlıklı olarak yaşadığı Abhazya'nın de facto konumdan çıkmasını istiyor.

Çerkes Muhsin Efendi, Türk Milliyetçiliği'nin içerisine ümmetçilik, sentezcilik ve şeriatçılığı tetiklemek için bırakılmış bir Truva Atıdır. Bir ara da kendisini MHP'nin başına yakıştıranlar vardı. Yırtınabilir istediği kadar. Bana kalırsa MHP'nin başına Ümit Özdağ gibi insanlar gelmelidir. Şahsi kanaatimdir.
Eski 09-05-2008, 20:26   #6
Tanrıkut
Yönetici

Alıntı:
Horasan Ereni Rumuzlu Üyeden Alıntı
En akıllıca davranan Çerkes Muhsin olmuştur bana kalırsa. MHP içerisinde fazlaca ümmetçi ve şeriatçı artışı yeter de artardı zaten. Bugün Muhsin Efendi kalkmış Abhazya'nın tanınmasını rica ediyor. Dikkat! Neden Abhazya? Çünkü Çerkes Muhsin Efendi kendi etnik kökenlerini savunmak için Abhaz ve Adigey gibi etnik unsurların ağırlıklı olarak yaşadığı Abhazya'nın de facto konumdan çıkmasını istiyor.

Çerkes Muhsin Efendi, Türk Milliyetçiliği'nin içerisine ümmetçilik, sentezcilik ve şeriatçılığı tetiklemek için bırakılmış bir Truva Atıdır. Bir ara da kendisini MHP'nin başına yakıştıranlar vardı. Yırtınabilir istediği kadar. Bana kalırsa MHP'nin başına Ümit Özdağ gibi insanlar gelmelidir. Şahsi kanaatimdir.
Muhsincilere sorarsan kendisi öz be öz Türkmen. Duruma göre değişen soy kütüğü var adamın.
Eski 09-13-2008, 18:29   #7
İL TEGİN
Junior Member

İletiler: 8

Muhsin'in Bibip'i ve Mhp, Akp'nin biraz daha milliyetçi gözüken çeşitleridir. İki grupta katıksız şeriatçıdır. Atatürk İlkeve İnklaplarına karşı alejileri mevcuttr.

Akp iktidara geldiğinden beri onun hık deyiciliğini yapmışlar ve yapmaktadırlar. Zaten Mhp, Türkçülüğü pasifize edip; özünden saptırmak için Pentagon ve CIA tarafından Türkeş'e kurdurulmuştur. Gerçek Türkçülerde 1969 Kongresiyle birlikte Mhp'den ayrılarak alakalarını kesmişlerdir(Başta Atsız Beğ ve kardeşi Nejdet Sançar olmak üzere).
İL TEGİN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 09-14-2008, 02:08   #8
Tanrıkut
Yönetici

Alıntı:
İL TEGİN Rumuzlu Üyeden Alıntı

Zaten Mhp, Türkçülüğü pasifize edip; özünden saptırmak için Pentagon ve CIA tarafından Türkeş'e kurdurulmuştur.
Bu iddianızı somut bir veya birkaç delille ispatlar mısınız?
Eski 09-17-2008, 03:09   #9
Horasan Ereni
Junior Member

İletiler: 21

Alıntı:
Tanrıkut Rumuzlu Üyeden Alıntı
Alıntı:
Horasan Ereni Rumuzlu Üyeden Alıntı

Muhsincilere sorarsan kendisi öz be öz Türkmen. Duruma göre değişen soy kütüğü var adamın.
Bazıları da kendisine Kumuk Türklerindendir diyordu yanlış hatırlamıyorsam.
Eski 08-03-2010, 17:52   #10
Kozanoğlu
Gönüllü

İletiler: 10
Varsayılan Cevap: Muhsin Hakkında Türkeş'in Sözleri

Muhsin de Türkeş de benim görüşüme uygun lider değil. Milliyetçilik ve ümmetçilik gibi iki alakasız kavramı bir arada yaşatmaya çalışan, Türkçüleri tasfiye eden partileri kimse kusura bakmasın ben destekleyemem. Benim görüşüme şu an en uygun parti CHP'dir. Herhalde fikir yapım değişmediği sürece de oyum CHP'ye.

Dediğim gibi ne Türkeş bilirim ne Muhsin. Ben Mustafa Kemal'i, Mahmut Esat'ı, Ziya Gökalp'i, Mehmet Emin Yurdakul'u, Namık Kemal'i bilirim. Dini siyasete karıştıran, türbanla, ezanla uğraşan partiyede oy vermem Laikliği iliklerine kadar benimseyen bir Kemalist Türkçü olarak.
Kozanoğlu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz