Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçe > Türkçe Haberleri

Seçenekler Tarz
Eski 06-14-2008, 23:30   #1
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,028
Akçura - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Türkçe için sıkıyönetim!

TBMM, Türkçe’nin bozulmasını önlemek için başlattığı alarm sonuç verecek gibi. Komisyon Türkçe’deki bozulma konusunda yürüttüğü çalışmayı tamamladı ve bir dizi önlem alınmasını istedi. Komisyon raporundaki öneriler hayata geçirilirse, adeta Türkçe için bir sıkıyönetim ilan edilmiş olacak.

İşte o öneriler:

GAVURCAYA YÜKSEK VERGİ

Türkçe tabela, sokak ismi, işyeri ismi teşvik edilecek. Bu nedenle Türkçe isim kullananlardan düşük, yabancı isim kullananlardan yüksek vergi alınacak. İşyerlerine, ürünlerine, kuruluş ve firmalarına, şirketlerine yabancı isim verenlerden yüksek vergi alınacak. Türkçe yazım kurallarına aykırı yazılan isimlerle oluşturulan tabelalara izin verilmeyecek ya da ağır vergi uygulanacak. Cadde ve sokakların isimleri yerli olması için belediyeler uyarılacak. Cadde ve sokak isimleriyle yabancı bir ülkeymiş izlenimi yaratılmayacak, bu tür tabelalar kaldırılacak.

KİA’LA ÇEKİ-DÜZEN

Kitle iletişim Araçları (KİA) olan TV, radyo, gazete gibi yayın kuruluşlarına çeki-düzen getirilecek. Yerli sermaye ile kurulan televizyonların isimlerinin Türkçe olması zorunluluğu aranacak. Aksi halde yayın izni verilmeyecek, frekans tahsis edilmeyecek. Tüm basın yayın kuruluşlarında dil denetleme kurulları oluşturulacak. Tirajı 10 bine kadar olan süreli yayınlarda bir, 10 bin-200 bin arasında olanlarda iki, 200 binden fazla olanlarda ise uzmanlık bürosu kurulması sağlanacak.

SPİKERLER TÜRKÇE KONUŞACAK

Radyo ve televizyon kanalları, gazete ve dergiler, adlarından başlayarak kendilerini Türkçeleştirecekler. Spiker, haber ve program sunucuları, seslendirme yapacak personel, diksiyon kurallarına uyacak. Bu görevleri yapabilmek için TDK, RTÜK, TRT ve iletişim fakültelerinin işbirliğiyle açılacak kurslarda Türkçe yeterlilik belgesi almak şartı getirilecek.

DİLE ÖZEL PROGRAMLAR

Milli Eğitim Bakanlığı, Türk Dil Kurumu (TDK) ve aileden sorumlu Devlet Bakanlığı’nın işbirliğiyle ailelere yönelik özel programlar yapılacak. Okul öncesi eğitim, ilk ve ortaöğretim, yükseköğretimde etkin bir Türkçe öğretimi için önlemler alınacak.

YABANCI DİL

Yabancı dille öğretim yerine, yabancı dil öğretimi özendirilecek. Yabancı dil öğrenimi yaygınlaştırılıp, okullarda yabancı dilde öğrenim azaltılacak.

SÜPERMEN UÇAN ADAM OLACAK

Çocuk programları, çizgi filmlerdeki kahramanların isimleri Türkçeleştirilecek.

MSN VE CEPE ÖNLEM

Bilgisayar, internet ve cep telefonu dili, Türkçe olacak.Bunun için özel önlemler alınacak. Her türlü bilgisayar yazılım ve donanımında Türkçe karakter zorunluluğu getirilecek. Cep telefonu mesajlarında ve internette ''merhaba'' yerine ''mrb'', ''selam'' yerine ''slm'' gibi dilin bozulmasına yol açan Türkçe kısaltmaların önüne geçmek için önlemler alınacak.

F KLAVYE KULLANIN

İnsan sesini yazıya çeviren yeni nesil bilgisayarlar yaygınlaşmadan Türk alfabesine uygun serilerinin üretimi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğinin de belirtildiği raporda; ''Q klavye'' yerine, Türkçeye uygun olan ''F klavyenin'' yaygınlaşması için ilgili düzenleme ve çalışmaların yapılması istendi.

EUROVİSİONDA TÜRKÇE YARIŞALIM

Müzik, tiyatro, sinema alanlarında Türkçenin kurallarına uygun metinler hazırlanacak. Eurovision Şarkı Yarışması gibi uluslararası yarışmalarda mutlaka Türkçe eserle katılmayı zorunlu hale getirecek düzenleme yapılacak. Televizyonlarda şarkı ve türkülerimiz alt yazıyla birlikte yayınlanarak, Türkçe okuma alışkanlığı arttırılacak.

DİL İZLEME KURULU

Kamu kurum ve kuruluşlarının telekomünikasyon ve akreditasyon gibi adları, viyadük ve ambulans gibi yer ve araç isimleri Türkçeleştirilecek. İhtiyaç durumunda ise Türk dili uzmanlarından oluşan bir denetleme kurulu oluşturularak, yazışmalar bu kurulun denetiminden geçirilecek.

NOTA VERİN

BM nezdinde Türkçenin resmi dil olarak kabulünün sağlanması için
girişimlerde bulunulacak. Türkçe’yi küçümseme, Türkçenin konuşulmasını yasaklama gibi, Türkçeye karşı saygısızlıkta bulunanlar Dışişleri Bakanlığı tarafından hemen nota ile uyarılacak.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=145264
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-15-2008, 03:40   #2
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429
Varsayılan Ynt: Türkçe için sıkıyönetim!

Haber çok güzel... Sağol Gönüldaşçım... İnşallah diyorum... TÜRKÇE ve TÜRKÇE GÖNÜLLÜLERİ, bu gelişmeleri hak ediyor...
Eski 06-15-2008, 09:45   #3
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312

İnşallah, göle maya çalmak olamaz. Gerçek bir devrim olur.
Eski 06-15-2008, 19:01   #4
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862

Dereyi görmeden paçayı sıvamayalım.
İnşallah hayırlısı olur.

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-19-2008, 15:29   #5
ASLIM
Türkçü Toplumcu

Alıntı:
Akçura Rumuzlu Üyeden Alıntı

NOTA VERİN
BM nezdinde Türkçenin resmi dil olarak kabulünün sağlanması için
girişimlerde bulunulacak. Türkçe’yi küçümseme, Türkçenin konuşulmasını yasaklama gibi, Türkçeye karşı saygısızlıkta bulunanlar Dışişleri Bakanlığı tarafından hemen nota ile uyarılacak.

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=145264

19 Haziran 2008 14:46

Kıbrıs Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas, AB'nin Türkçeyi resmi dilleri arasına dahil etmek istemesi halinde buna "itiraz etmeyeceklerini" söyledi.
Kıbrıs Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas, AB'nin Türkçeyi resmi dilleri arasına dahil etmek istemesi halinde buna "itiraz etmeyeceklerini" söyledi.

Düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezinde "Kıbrıs'ın birleşmesi vizyonunu" anlatan Hristofyas, "Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında federalizmin" en iyi çözüm olduğunu iddia ederek, "Anavatanlar bizi yalnız ve özgür bıraksın. Kıbrıslıların çözümü olsun" dedi.

"Statükonun adadaki her iki tarafa zarar verdiğini" belirten Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la "başka ülkelere hiçbir taahhütte bulunmadan ortak dil bulmaya çalışmaları gerektiğini" kaydetti.

"Müzakereleri özgürce yürütebilirsek yakın zamanda çözümden umutluyum" diyen Hristofyas, "Kıbrıs söz konusu olduğunda çok önemli bir güç ve aktör olan Türkiye'nin kendilerine geleceklerini belirleme fırsatını vermesini" istedi.

Rum lideri Hristofyas, KKTC'nin izolasyonunun sorumluluğunu "Türkiye'nin işgaline ve önceki Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın izolasyoncu ve adayı bölücü politikalarına" yükleyerek, "AB Türkçeyi resmi dil yapacağım diyorsa buna itirazımız yok. Rumca zaten Kıbrıs'ın (Rum kesiminin) üyeliğiyle AB'nin resmi dili olmadı. Yunanistan nedeniyle zaten resmi dildi. Türkiye AB'ye girdiğinde Türkçe de resmi dil olur"" dedi.

AB'nin KKTC'ye Mali Yardım Tüzüğünü Rumlara ait topraklar üzerine faaliyet gösterilmesi koşuluyla desteklediklerini kaydeden Hristofyas, Doğrudan Ticaretin (Tüzüğünün) Kıbrıs'ı birleştirmek yerine bölünmeyi teşvik ettiğini savundu.

Hristofyas, "AK Partinin kapatılması halinde Kıbrıs'ta çözüm çabalarını nasıl etkileneceğinin" sorulması üzerine, "(Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan'ın zaferinin demokratik kurumlar ve demokrasi açısından çok önemli bir ileri adım olduğunu" söyledi.

"Konunun Türkiye'nin iç işi olduğunu" kaydeden Hristofyas, "Erdoğan yasaklanırsa bu sadece (Kıbrıs'ta çözüm) açısından değil Türk halkı ve demokrasisi açısından çok önemli bir geri adım olacak" ifadesini kullandı.

"Türkiye'nin Avrupa'da ordunun ağırlığı en yüksek ülke ve Türk ordusunun bölgesel süper güç olduğunu" anlatan Hristofyas, Türkiye'nin iyi niyet gösterisi yaparak adadaki askerlerinin yarısını çekmesini talep etti.

"Annan planının KKTC'de kabul edilmesini saygıyla karşıladığını, fakat bir taraf (Rum kesiminde) reddettiği için yok sayılması gerektiğini" ileri süren Hristofyas, "Kabul ediyorum: Annan planı iki bölgeli, iki toplumlu çözüm getiriyordu. Fakat Kıbrıslıların gerçek çıkarlarına hizmet etmiyordu. O zamanki BM Genel Sekreteri Kofi Annan, maalesef her alanda Türk taleplerini karşıladı. Dengeli plan olmadı" diye konuştu.

http://www.haber10.com/haber/126650/
Eski 06-23-2008, 01:38   #6
ASLIM
Türkçü Toplumcu

'Oha, çüş oldum abi' Komisyon Raporu'nda

ANKA
--------------------------------------------------------------------------------
Türkçe’deki bozulma ve yabancılaşmanın araştırılması komisyonunun taslak raporunda, Türkçe’nin en önemli sorunlarından birinin de müstehcen ve argo (kaba söz) kullanımı olduğu kaydedildi. Raporda, özellikle okul öncesi çocukların izlediği, gündüz kuşağında yer alan kadın programlarında, program sunucusunun ve konuklarının kullandığı yüz kızartıcı, argo ve müstehcen sözlerin psikolojik ve sosyolojik olumsuz etkilerinin ciddi tahribatlara yol açtığına dikkat çekildi.

Türkçe’deki bozulma ve yabancılaşmanın araştırılması, Türkçe’nin korunması ve etkin kullanımı için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Araştırma Komisyonu’nun taslak raporunda, Türkçe’nin en önemli sorunları arasında müstehcen ve argo (kaba söz) kullanımı da sayıldı. Sokak kültürünün veya sokak ağzının ürünü olan müstehcen ve kaba söz kullanımının günümüzde televizyon kültürünün yansıması olarak ortaya çıktığı belirtilen raporda, “Televizyon dizilerindeki karakterlerin kullandığı, müstehcen, argo ve kaba kelimeler ertesi gün toplumun içinde hızla yayılmakta ve arkadaş grupları arasında tartışmalara sebep olmaktadır. Bazı çocuklar ve gençler söz konusu karakterleri kendilerine örnek alarak konuşmalarını ve hareketlerini taklit etmektedir. Böylece, müstehcen, argo ve kaba sözlerin kullanımının yaygınlaşmasında televizyon ve sokak karşılıklı olarak birbirlerini beslemektedir” denildi.

-KADIN PROGRAMLARINA ELEŞTİRİ-

Raporda, kadın programları da eleştirilerek “Özellikle okul öncesi çocuklarının izlediği gündüz kuşağında yer alan kadın programlarında, program sunucusunun ve konuklarının kullandığı ve yüz kızartıcı, argo ve müstehcen sözlerin psikolojik ve sosyolojik olumsuz etkileri ciddi tahribatlara yol açmaktadır” görüşüne yer verildi.

-“TELEVİZYON PROGRAMLARINDA OHA, ÇÜŞ OLDUM ABİ GİBİ KABA SÖZLER YER ALMAMALI”-

Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanuna göre, radyo ve televizyon yayınlarının, gençlerin ve çocukların fiziksel, zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyecek şekilde olmaması gerektiğine dikkat çekilen raporda şöyle denildi:
“Bu ilkelere göre radyo ve televizyonlarda müstehcen sözlerle 'oha, be, lan, çüş oldum abi’ gibi kaba sözlerin yer almaması gerekir. Kanunu yaptırımlarla dilde ve kültürdeki bu yozlaşma ve kabalaşmanın önüne geçmenin mümkün olamayacağı da görülmüştür. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun ceza uygulamalarına rağmen özel radyo ve televizyonların yayınlarında fark edilir bir değişme görülmemiştir.”

-“SANATÇI MÜSTEHCENE KAÇMADAN MİZAH YAPABİLİRSE USTALIĞINI GÖSTERİR”-

Raporda, kurgulu programlarda kahramanların kendi kelimeleriyle konuşmasının doğal olduğu belirtilirken, “Ancak müstehcen sözlerle kaba kelimeler bu tür programlarda da kullanılamaz” denildi. Terbiye kurallarını aşan bu tür anlatımlarla espri yapmanın, insanları eğlendirmenin radyo ve televizyon programlarında yaygınlaştığına işaret edilen raporda, mizah sanatçıları da üstü kapalı eleştirildi. Raporda, “Bazı yerli dizi ve filmler bu tür sözlerle doludur. Edep dışı sözlerden başka, elle, kolla yapılan işaretler de özellikle yetişme çağındaki çocukları etkilemektedir. Müstehcen kelime ve imalarla, kaba söz ve hareketlerle espri yapmak bir sanatçı için kolay yol olabilir. Sanatçı, müstehcene ve kabalığa kaçmadan mizah yapabilirse, o zaman ustalığını göstermiş olur. Haber, sohbet, tartışma ve programlarda ise kaba söze ve argoya yer verilmemesi gerekir” görüşü savunuldu.

-“STAT VE SAHALARDAKİ ARGO DA TAHRİBATI ARTTIRIYOR”-

Komisyonun taslak raporunda müstehcen ve argo sözlerin kullanılmasının sadece sokak, radyo ve televizyonla sınırlı olmadığı, yazılı basında da argo ve müstehcenliğin kullanımında bir artış olduğuna dikkat çekildi. Raporda, bu tür sözlerin çok kullanıldığı bir başka alanın ise futbol, basketbol ve voleybol gibi kitle sporlarının yapıldığı stat ve sahalar olduğuna işaret edilerek, “Özellikle gençlerin büyük ilgi gösterdiği spor müsabakalarında kullanılan genel ahlak dışı sözler ve toplu tezahüratın televizyonlarda yer alması tahribatı daha da arttırmaktadır” denildi.

http://haber.gazetevatan.com/haberde...9&Categoryid=1
Eski 06-23-2008, 11:30   #7
eftandise_08
Türkçü

İletiler: 76

bu haberler herzaman gündeme geliyo elde nevar peki koca bir sıfır..herşeye devam pervasızca

yok sabah sabah sedalar falanlar filanlar..işte olduğum için çok izleme fırsatım olmuyo bu tür programları ama haber sitelerinde bile haberlerini okuyoruz malesef çok güzel işler yapıyolarmış gibi..ama nedense yararlı ve öğretici programlar gece yarısından sonra yada çok geç saatlerde verilir hep neden e içeriğinde magazin yok kim kiminle ne yapmış yok izlemeye değmez yanii..bu düşünce hakim çoğu insanımızda..ahh ahh hani derlerya çok vuracaksınız kafanızı diye gün gelecek çocuklarımıza artık bişeyler öğretemeyeceğiz..bu ne olduğu bilinmyene bilgiden tarihten geçmişten bihaber insanlar yüzünden gelecete tehlikede ..umarım bu tehlikenin farkına varılır ve bu programlara son verilir..(pek umutlu değilim ama bekliyoruz!!)
Eski 06-23-2008, 16:50   #8
Yakamoz
Türkçü

İletiler: 66

haber çok güzel evet ama insan bu haberi vermeden kendisi bu yazıyı bir gözden geçirirdi...göze batan enbüyük hata SPİKER kelimesi >> spiker değil sunucu
Eski 06-23-2008, 17:41   #9
ASLIM
Türkçü Toplumcu

Alıntı:
Yakamoz Rumuzlu Üyeden Alıntı
haber çok güzel evet ama insan bu haberi vermeden kendisi bu yazıyı bir gözden geçirirdi...göze batan enbüyük hata SPİKER kelimesi >> spiker değil sunucu
Haber olduğu için; noktasına virgülüne değin aynen aktarma sorumluluğu duyuyorum; ama örneğin e-ileti gönderirken bana ait olmayanlar için bahsettiğiniz özeni gösteriyorum... Üşendiğim zamanlar hariç tabi:

İlginize teşekkürler...
Eski 06-23-2008, 23:11   #10
Yakamoz
Türkçü

İletiler: 66

Alıntı:
ASLIM Rumuzlu Üyeden Alıntı
Haber olduğu için; noktasına virgülüne değin aynen aktarma sorumluluğu duyuyorum; ama örneğin e-ileti gönderirken bana ait olmayanlar için bahsettiğiniz özeni gösteriyorum... Üşendiğim zamanlar hariç tabi :

İlginize teşekkürler...
tepkim sana değildi haberi verenlere

Seçenekler
Tarz