Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Toplumu Bilinçlendirme Çabaları > Deneme bilen Makaleleriniz

Deneme bilen Makaleleriniz Sizin Yazılarınız

Seçenekler Tarz
Eski 10-29-2008, 23:11   #1
Mühendis
Türkçü Toplumcu

İletiler: 388
Varsayılan Neden Atatürkçü Değilim? Neden Kemalistim/Kamalistim? Kemalizm Nedir?

Neden Atatürkçü Değilim? Neden Kemalistim/Kamalistim? Kemalizm Nedir?

Adlar doğru olmazsa adresler doğru olmaz.
Konfüçyüs

Atatürkçülük Nedir? Kaba bir tabirle Laiklik, türban karşıtlığı, her yere büst dikmek, portre asmak ve Atatürk sevgisi olarak tarif etsek yanlış olmaz heralde. Biraz daha kurcaladık mı Ortanın Solu ve Kominist düşmanlığı diğer ismi ile Rusya karşıtlığı çıkar karşımıza. 1923’te başlayan Anadolu Türk Devriminin adı ve kendisi bu mudur? Her yere bir Atatürk büstü dikmek ile içi boşaltılmış Laiklik sloganı mıdır? Ya da Atatürk zamanında Atatürkçülük var mıdır?

Soyadı kanunun 1934 çıktığı ve buna ilaveten Atatürk’ün hiç bir nutkunda Atatürkçülük diye bir beyanı olmayışıda dikkat çekici bir noktadır. 6 Temel ilkenin tek bir ilkeye – Laikliğe – onuda Türban karşıtlığına indirilmesi, peşpeşe gerçekleşen Siyasal, Toplumsal, Ekonomik devrimlerin unutturulması...

Atatürkçü olmak için Atatürk’ün çocukluk hayatının ezberletilmesi, Atatürk’ü Mustafa Kamal’dan ayırıp onu putlaştırılıp tapılması ilginç değil midir? Bir sürü bilgi kirliliği de cabası...

Anadolu Türk Devrimi peşpeşe gerçekleşen bir dizi devrimden oluşmuştur. Bu devrimler 6 temel ilkeyi ortaya çıkarmış ve Yeni Türk Devletinin İdeolojisini ve Politakalarını belirlemiştir. 6 ilkesi, ekonomik programı, siyasal düşünüşü, felsefesi olan bu ideolojini adı yok mudur? Devrimi yapan, ideolojiyi uygulayan adını koymamış mıdır?

Mustafa Kamal 1935’te Chp’nin 4. Kurultayında şöyle sesleniyor.

“Partimizin güttüğü bu esaslar Kemalizm Prensipleridir.”

Kemalist sözcüğü anadolu isyanına katılan Mustafa Kemalin peşinden gidenlere, Avrupalılar tarafından verildi. 1923’ten sonra Türk Devleti Kemalist Devlet olarak tanımlanmaya başlandı. Bu Soyadı kanunu çıkana kadar devam etti. Nüfus cüzdanında Atatürk’ün adı yakutça lehçesinde kale anlamına gelen Kamal olarak geçti ve idelojinin anahtar kelimesi Kamalist oldu. Kemalist kelimesi son olarak Türkiye’yi yurt dışında tanıtan fransızca dergi La Turquie Kemaliste kullanıldı. Derginin 2. Sayısı La Turquie Kamalist olarak çıktı ve yayın hayatına böyle devam etti. Dünyada ideoloji Kamalizm olarak tanınmaya başladı. Birçok akademisyen ve yazar tarafından Kamalizm olarak incelendi,yazıldı.

1930’lardan sonra devrim ideolojisi tartışılmaya başlandı. Birçok yazar çeşitli dergi ve gazetlerde ideolojiyi tartıştı. Önce 1937’de taslakta sonra Chp’nin 1939’daki kurultayında dilde özleşme yapılarak partinin programına “Partimizin güttüğü bu prensipler Kamalizm prensipleridir” ulanarak ideoloji tescillendi.

Kamalizm diğer ideolojiler gibi (liberalizm, kominizm) batı kökenli değildir. Bu yüzdendir ki kamalizm sağ-sol çerçevesinde değerlendirilmez. Diğerleri gibi masa başlarında yazılmamış, toplumsal sorunlara pratik çözümler bulmuş bir problem çözme ideolojisi olmuştur. Diğer ideolojilerinin birbiri ile ilişkisini Karl Marks’ın, Amerika işçi sınıfının gelişebilmesi için Meksika halkının sömürülmesini açıkça savunması batı kökenli ideolojilerin düşünüş tarzlarını ortaya koymaktadır. Yine batı kökenli ideolojiler, Liberalizm ve Sosyalizm, felsefi düşünceleri refarans alırken Kamalizm doğa bilimlerini yani hayatı refarans almış ve vücut bulmuştur. Kamalizmin bir toplumda vücut bulmak için öncesinde diğer bir ideolojiye ihtiyaç duymaz. Tam bir anti-emperyalisttir, tam bağımsızlıkçıdır. Bu yönleri ile 3. Dünya ülkelerinin kurtuluş ideolojisidir. Anadolu Türk Devriminin örnek alan toplumlar – Cezayir, Mısır, Çin gibi – Ulusal bağımsızlıklarını kazanmışlardır.
Kamalizmin ekonomik programı gene bir deneme yanılma ürünüdür. 1929 yılında meydana gelen ekonomik kriz sonrası ortaya çıkan güdümlü ekonomidir. Bu ne tam devletçidir ne de serbest piyasa ekonomisidir. Devlet stratejik kurumları elinde tutarak ekonomiyi güdeler, piyasayı başı boş bırakmaz. Bu anlayaşı ile dünyada ilk ve tek olarak Türkiye’de uygulanmış ve yüzde yüzün üzerinde büyüme hızı ile büyük bir başarı yakalamıştır.

Kamalizm metedolojisi pozitivistlik yerine yanlışlamacıdır. Sonraları Karl Popper’in 1935 ifade edeceği eleştirel akılcılık temel düşünce yapısını oluşturur. Eleştirel akılcılıklta hedef bilim değildir. Bilimin ışığında doğruya ulaşmaktır. Elde olan bilgiyi doğrulatmak değil yanlışlarını ortaya çıkarmaktır.

Kamalizm 6 ilke üzerinde yükseldi. Kamalizm de ülkenin vatandaşlık bağı ile bağlanan herkesi eşit ve aynı gören ve ülke toprakları üzerinde ortaklıkları öne çıkartan, ortak çıkar anlayışı ile bir ulusçuluk anlayışı,

Kamalizmin herkesin yönetime katılacağı çoğulcu olmayan katılımcı-uzlaşmacı demokrasi anlayaşı ile Cumhuriyetçi yönetim biçimi,

Kamalizmin ekonomiyi güdülüyen, güçsüzü güçlüye karşı koruyan, ekonomide tek devlet egemenliği olmayan devletçilik anlayışı,

Kamalizmin, sosyal devlet ilkesi ile, herkese eşit eğitim, sağlık ve diğer yaşamsal hakları sağlaması ve korumasını içeren bir halkçılık anlayışı,

Kamalizmin, kendini sürekli günceleyen, sürekli devrim anlayışına sahip, eğer kendi yaptığı çağın gereksinimleri karşılayamıyorsa onu da yıkıp yenisi yapabilecek kadar devrimci ve altı ilkenin en önemlisi olan devrimcilik anlayışı,

Kamalizmin, herkesin inanç ve vicdan özgürlüğüne sahip, kimsenin din üzerinden rant sağlamasına imkan vermeyecek, din adı altında dış güçlerin bir ülkenin iç işlerine karışmasını engelleyecek ve gene din kullanılarak eğitim ve yardımlaşmanın yozlaştırılmasını engelleyen laiklik anlayışı.

Kamalizm bir ideolojinin adıdır. Kamalizm tam bağımsızlık temelinde Liberalizm ve Sosyalizme karşı 3. yolcu bir anlayıştır. Bu ideolojiyi savunanlar Kamalisttir. İşte bu yüzden Kamalistim.

Mühendis

29.10.2008

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koyultmalar ve italikleri yapmadım. Anasayfa için metnin orjinal halini tanrıkuta göndereceğim.

(öğrenciyken pek bir heyecanlıydı sanki)
Mühendis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 11-08-2008, 11:27   #2
akkartal
Junior Member

İletiler: 10
Varsayılan Ynt: Neden Atatürkçü Değilim? Neden Kemalistim/Kamalistim? Kemalizm Nedir?

Kemalizm veya Kamalizm dahi, Atatürkçülük gibi, çokça yanlış kişiler
tarafından suiistimal edilmiştir; maalesef.
Şahsen, Türkçü, onun için de Atatürkçü olduğumu, kendimi tanıtırken çokça söylerim.

Yoksa, doğrusu, elbette Mühendis kardeşimizin ifade ettiği gibidir.
akkartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz