Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Atatürk ve Atatürkçülük > Atatürk'ün Hayatı, Kişiliği ve Sözleri

Seçenekler Tarz
Eski 11-16-2008, 16:21   #1
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Varsayılan Atatürk'ün müthiş planı!

Atatürk'ün müthiş planı! Hatay davasında Fransız büyükelçisine gözdağı vermek isteyen Atatürk, öyle bir oyun oynadı ki.

Hatay için gözdağı vermek isteyen Atatürk'ten ilginç taktik. Fransız Elçi'yle buluşmasında kadın pilot Sabiha Gökçen'e havaya üç el ateş ettirdi.

Restaurantın silahlı basılması planını Atatürk ve ilk kadın pilot Gökçen'den başkası bilmiyordu.

Belki birçoğumuzun haberinin olmadığı bu ilginç tarihi olayı Can Dündar, "Mustafa" belgeselinin konu edildiği Kanaltürk'te yayınlanan Kırmızı Halı programında anlattı:

OLAY SONRASI BÜYÜKELÇİYE SÖYLEDİĞİ O CÜMLE

"Sabiha Gökçen'den böyle bir şey beklemiyorlar. Korumalar atlıyor polisler tutuklayıp karakola götürüyor. Atatürk yanındaki Fransız büyükelçisine dönüp "görüyorsunuz bu millet beni affetmez" diyor. Müthiş bir sahne bu. Dramatize etmeye müsait sahne değil. Silah çekçeksiniz. Ankara Palas vesaire. Yapamadık, anlatamadık. Ama sahne olarak benim içimde çok yer etti. Çünkü Atatürk'ün iletişim dehası aslında. Hem onun yarattığı etkiyi büyükelçi üzerinde tahmin edersiniz."

Peki Dündar'ın anlattığı tarihi olayın ayrıntıları nasıl? Çok az insanın bildiği çarpıcı olayın detayları ise şöyle:

TABANCANI BELİNE TAK VE BURAYA GEL

1937'de Fransa'nın, Hatay'ı Suriye'ye devretmeye hazırlandığı yolundaki haberler, Ankara'da sert tepkiyle karşılandı. Atatürk, hemen Gökçen'i de bir parçası yapacağı gözdağı planını uygulamaya koydu. Atatürk, bir akşam Gökçen'e, 'Üniformanı giy. Tabancanı beline tak ve buraya gel. Bu akşam çok önemli bir görev daha vereceğim. Tarihi ilginç bir görev' dedi. Ata, bunu söylerken, Gökçen'e, 'Hatay konusundaki fikrin nedir?' diye de sordu. Gökçen de, 'Eskiden Girit için söylenirdi. Annemden dinlemiştim. 'Girit bizim canımız, feda olsun kanımız!' Aynı şeyi Hatay için düşünüyorum' dedi.

GÖKÇEN SALONU SİLAHLA BASTI

Atatürk ve beraberindekiler, akşam Ankara'nın ünlü restoranı Karpiç'e gitti. Fransız Büyükelçisi M. Ponceau ile elçilik erkanı da oradaydı. Fransızlar'a hitaben bir konuşma yapan General Kasım Sevüktekin, sonunda Fransızlar'ın Hatay'ın Türkiye'nin olduğuna karar vereceklerine inandığını ifade etti. Fransa Büyükelçisi, Sevüktekin'i ayakta alkışladı. Generalden sonra ortaya fırlayan Gökçen, şunları söyledi:

GEREKİRSE CANIMIZI VERİRİZ

'Generalim, Fransız dostlarımızın bu konuşmanızı değerlendirebileceklerini sanmıyorum. Fransa bir oyun içine girmiştir. Oyunun sonunda bizim olan toprakları Suriye'ye vermeyi planlamıştır. Fransa'nın oyununa gelerek Hatay topraklarını başkalarına bırakmayacağız. Biz gençler gerekirse bu işi silahlarımızla da halledebiliriz. Hatay bizim canımız feda olsun kanımız.'

1 GÜN HAPİS YATTI

Gökçen, sözlerini tamamlar tamamlamaz, silahını çekip, üç el ateş etti. Bu olayın ardından Atatürk'ün emriyle Gökçen tutuklandı. Hakim karşısına çıkan Gökçen, milli hislerinin galeyana geldiğini ve bunun için kimseden emir almadığını söyledi.

Sorgu sırasında, Atatürk'ün kız kardeşleri Makbule Hanım ile Semiha İnanç da silahlarını havaya boşalttıkları için adliyeye gelmişlerdi. Yasa gereğince, üç kadın 24 saat hapis cezasına çarptırıldı. Mesaj yerine ulaşmış ve Fransa, Türkiye'nin kararlılığını görmüştü.
Eski 01-03-2009, 10:41   #2
KEMALİST
Otağ Sorumlusu

İletiler: 283
Varsayılan Ynt: Atatürk'ün müthiş planı!

Gerçek bir devlet adamı.
Bu planı ancak Atatürk yapabilirdi. Eğer yaşasaydı misaki milli sınırlarını gerçekleştirecekti
Eski 04-18-2009, 01:38   #3
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429
Varsayılan Cevap: Atatürk'ün müthiş planı!

Bu harika ve ibret verici olay için çok şey söylenebilir...ama en fazla dikkatimi çeken, Ata'nın Türk kadınına verdiği değer ve evlat edindiği Türk kızlarının seçkinliği oldu...
Eski 04-18-2009, 12:08   #4
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312
Post Cevap: Atatürk'ün müthiş planı!

Yine aynı anlamda, o değerli atamızın "Ben; bu millete herşeyi öğrettim de, uşaklığı öğretemedim bir türlü!" demesi de, o ince devlet adamlığının ispatı değil midir?
Eski 04-18-2009, 13:49   #5
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429
Varsayılan Cevap: Atatürk'ün müthiş planı!

Alıntı:
kobali Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
Yine aynı anlamda, o değerli atamızın "Ben; bu millete herşeyi öğrettim de, uşaklığı öğretemedim bir türlü!" demesi de, o ince devlet adamlığının ispatı değil midir?
Aynen öyle Değerli Hocam... Büyük Önderin hiçbir sözü, hiçbir davranışı ya da hareketi bir rastlantı sonucu oluşmamış ya da duyulmamıştır; hepsinde bir ince fikir, amaç vardır...

Seçenekler
Tarz