Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Genel İşleyiş > Sorularınız

Sormacamız: Yerel Seçimlerde Hangi Partiye Oy Vereceksiniz?
AKP 0 0%
MHP 9 52.94%
CHP 6 35.29%
DP 0 0%
ANAP 0 0%
DSP 0 0%
BBP 1 5.88%
SP 0 0%
BTP 0 0%
HYP 0 0%
GP 0 0%
İP 0 0%
DTP 0 0%
Bağımsız Adaylar 0 0%
Partiye Değil, Kişiye vereceğim. 1 5.88%
Katılımcı sayısı: 17. Bu sormacada oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler Tarz
Eski 02-24-2009, 17:19   #1
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862
Varsayılan Yerel Seçimlerde Oy vereceğiniz Parti?

Yaklaşan Yerel Seçimlerde oyunuzu hangi fırkaya kullanacaksınız?

Yoksa siyasi fırkaya değil, kişiye oy verenlerden misiniz?

Bulunduğunuz il ve ilçe'yi belirtip seçim hakkında yorumlar yapabilirsiniz!

Dileğimiz, Vatanımız için en çok iş yapacak olan, sözlerinde samimi olan fırka ve kişilerin seçilmesidir.

Umuyoruz ki, Mustafa Kemâl'in yaktığı meşâleyi taşıyabilecekler ülkemizin yerel ve genel yönetiminde söz sahibi olurlar...

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 02-27-2009, 01:17   #2
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,028
Akçura - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Ynt: Yerel Seçimlerde Oy vereceğiniz Parti?

Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 02-27-2009, 19:38   #3
Türk'ÇE
Yönetici

Türkiye'de ne yazık ki, kişilere değil fırkalara oy veriliyor. Yani adayın iş yapabileceği çok da düşünülmeden siyasi fırka değerlendiriliyor. Nedeni ise Bazı bakanların "İktidar biziz, onlar gelirse birşey yapamaz" gibi sözlerle millete göz dağı verip, seçim kampanyasına yukarıdaki karikatürde olduğu gibi ayrı bir ahlaki sayılmayacak duruma imza etıyorlar... Seçmende haliyle fırkaya oy vermek zorunda kalıyor... Demokrasi'nin arkasında atıp tutanlar bu durumlara nasıl bulaşır, bulaştığı gibi nasıl ağzında demokrasi sözünü sakız yapar?
Sanırım "Demokrasi bir araçtır..." sözü kulaklarımızda yankılanıyor...
Demokrasi neymiş??

Tüm seçemnler gibi "elim mahkum" diyerek mevcut iktidarı bir nebze sesini kısıp, milleti istibdâd altından çıkarmak boynumuzun borcu ki, seçime izlemsel yaklaşıp amaçlarımıza ulaşabilmenin yoluna kişisel olarak değinmek isterim; Mevcut il ve ilçelerde meselâ İstanbul'da iki önemli aday var; Kılıçdaroğlu ve Topbaş. MHP bu konuda çok çok gerilerde diğer fırkaları değerlendirmiyorum bile... Okuyoruz, görüyoruz ki, yarış bu iki isim arasında oalcağı aşikâr. O halde partizanlığı bırakıp İstanbul'da Kılıçdaroğluna oy vermek şart...

Ankara'da ise işler biraz daha karışık gibi görünüyor; Seçimin adına "Karayalçın, Gökçek yarışı" dense de son günlerde aralarından sıyrılan ve bahsi geçen iki isime de, "bu yarışta ben de varım" diyerek ciddi oy yükselişi sağlayan yeni isim MHP'den Mansur Yavaş'tır.
Gökçek malumunuz söz etmeye değmez.
Karayalçın'ın SHP'yi bırakıp bu yarışta CHP ile saf tutması takdir edilecek bir durum fakat geçmişinde bazı şaibelerden dolayı herkese güven veremeyeceği de ortada...
Bu nedenle Ankaralılar yeni bir yüz ve başarılı birini istiyor bu da Mansur Yavaş olmalıdır.
İşin özü; partizanlığı bırakıp mevcut iktidarı sağ-sol demeden alaşağı etmeyi düşünmek bu milletin boynunun borcu olmuştur. Oyların, doğru adreslere gitmesi için bağnazlığı bir köşeye bırakıp akıl yoluna baş vurmamız gereklidir.
Şahsen İstanbul'da olsam CHP.
Anakara'da MHP
Kayseri'de MHP
Gaziantep'te CHP
Antalya'da CHP
Yozgat'ta MHP
Kırıkkale'de MHP
Konya'da SP
Diyarbakır'da AKP (Burada AKP'nin koyduğu adaya bakarım. Duruma göre... DTP'den buranın alınması şarttır)
Siirt'te SP
Mardinde CHP
Tekirdağ'da CHP oy kullanırdım.
Bunların nedenlerini sıralamak gereksiz, en güçlü adaylar bu fırkalardan çıkıyor. Milliyetçi Cephenin bu durumları göz ardı etmemesi gerekli olduğunu düşünüyorum.

Bu fikirlerim şahsi'dir. Üzerine daha müspet fikirler getirileceğinden şüphem yok. Bu konuda sizlerin de görüşlerini alıp yanlışlarımı düzeltemnizi isterim.

Eski 02-28-2009, 02:35   #4
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429

İdeal açıdan bakıldığında, bir seçmen için, mahalli idareler seçimindeki amaç; bölgesine en iyi hizmeti getirecek olanı seçmektir... ama bence şu anki Türkiye gerçekleri, önümüzdeki seçim sonuçlarının iktidar partisine "Evet!" ya da "Hayır!" anlamına getirileceğini gösteriyor... Kendi adıma, bunu düşünerek oy kullanacağımı belirtmek isterim
Eski 02-28-2009, 15:26   #5
Yakamoz
Türkçü

İletiler: 66

Alıntı:
Yavaş'ın müthiş yükselişi

Yavaş projelerini anlattı
MHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, arkadaşımız Macit Soydan’a, şahsına ait projelerle ilgili bilgi verdi. İki dönem Beypazarı Belediye Başkanlığı görevi dönemindeki icraatları büyük takdir toplayan Yavaş, “Biz, belediyeciliği sadece yol, su ve elektrik gibi hizmetleri gerçekleştirip, park ve bahçe yapmak olarak algılamadık. Başarımızın sırrı budur” dedi.

Kamu hizmeti ucuz olmalı
Ankara’nın sorunlarından bir tanesi de su. Faturaların yüksek olduğunu, dolayısıyla Ankaralının fazla para ödediğini söylüyorsunuz. Siz bu konuyu nasıl çözeceksiniz?

İçişleri Bakanlığı’nın bir genelgesi var. Bunu 30 gün içinde okuyun diye bütün belediyelere yazı yazdı. Bu yazıyı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı 45 günde okuyor. Her evin ortalama tüketimi 30 günde 12-16 tondur. Ancak siz bunu 45 günde okursanız mecburen 20 tonu geçer. 20 tonu geçince tonunu limiti aşmış oluryor ve 5 bin 600 bin liradan ödüyorsunuz. Dolayısıyla Ankaralı’dan çok fazla para tahsil edilmiştir. Şimdi 30 günde okunduğunda 12-16 ton arasında tüketildiği için 30 günde bu sefer 3 milyon 800 bin lira ile çarpılıyor. Benim projeme göre de 20 tonu 1 buçuk milyon lira olacak. Kamu hizmetinin bu şekilde pahalı olması çok yanlış bir hadisedir.

‘Benim ilgim yok’ diyemez
Sayın Melih Gökçek’e sorulduğunda “Bu Karayalçın döneminden geliyor, benim bir ilgim yok” demeye getiriyor ama 15 senedir yönetimde oturan bir yöneticinin “Benim haberim yok ya da benden önce yapıldı” demesi kendisini kurtaramaz. Ankara halkı kazıklanıyor. Bir yandan yardım paketi dağıtıyorsunuz, bir yandan yani kaşıkla verip kepçeyle alıyorsunuz. Belediye kömürü 380 milyondan 600 milyon liraya çıkmış, ondan sonra siz paket dağıtıyorsunuz. Basiretli bir yönetici kömürü ucuzken gider alır, Ankaralı’ya ucuz dağıtır sonra da fakir fukaradan bahsedebilir. Bir yandan yardım paketi dağıtıp diğer yandan milletten geri fazlasıyla almanın sosyal belediyecilikle hiçbir alakası yoktur.

Doğal gaz ücreti düşecek
Ankaralıların bir başka şikayeti de doğal gaz fiyatlarının artması ve hava kirliliği
Doğal gaz muhtemelen haziran ayında Özelleştirme İdaresi’ne gidecek. Eğer doğal gaz özelleştirilirse belediyenin çok büyük bir fonksiyonu kalmayacak ama inşallah hükümet bu kararından vazgeçer. Çünkü Ankaralı sürekli pahalı doğal gaz kullanmıştır. Ankaralı doğal gaz sayaçlarından da kazık yemiştir. Belediye’nin BOTAŞ’a olan borcunu ödememesi nedeniyle mecburen doğal gaz almak zorunda olan BOTAŞ, bankalardan faizle para çekip doğal gaz satın almış, bunun maliyetini de kendi maliyetlerine yansıtmıştır. Dolayısıyla bütün Türkiye’ye zararı olmuştur. Benim projelerime göre ise artık doğal gaz internet üzerinden bile satın alınabilecektir. Saat 16.00’da semtlerdeki doğalgaz satış merkezleri kapanıyor. Böyle bir kamu hizmeti olmaz. Saatlerce insanlar kuyrukta bekliyor. Rahatça kredi kartıyla her yerden satın alamıyor. Ben özellikle İvedik Organize Bölgesi’nde doğal gazı karsız vermenin yollarını arayacağım. Bunu yapabilmek için de EPDK ile görüşeceğim. Yine kar oranı da Ankara’da bin metreküp doğalgaz için 77 dolar, İstanbul’da 45, Bursa’da 25 dolar. Bunu da yarıya düşürmeyi planlıyorum. Eğer bunu yapmazsanız, insanları doğalgaz kullanmaya teşvik etmezseniz hava kirliliği de artacaktır. Seçildiğim takdirde doğal gaz ücretleri düşecek.

Turistler akın edecek
Bir de Anadolu Kültür Bahçesi projeniz var? Bunu nasıl gerçekleştireceksiniz

Tabii turist çekmek için yapılacak tarafımdan oluşturulan bir başka proje de 81 ilin Anadolu Kültür Bahçesi projesi. Minyatür köyün çok daha büyüğü. İçerisinde her ilin somut ve somut olmayan kültür mirasının sergilendiği alanlar olacak. Bu, hem çocuklarımıza kendi kültürümüzü aktarmayı sağlayacak hem de Ankara vasıtasıyla o kültürün bütün dünya tarafından tanınmasını sağlayacak bir proje. Projemiz kültür turizminin Türkiye çapında bir ateşleyicisi olacak. Aynı zamanda Kızılcahamam’da, Ayaş’ta, Beypazarı’nda ve Haymana’da sıcak sular var. Bunları termal sağlık turizmine dönüştürerek 15 günlüğüne gelen turistlerin, Ankara’nın çeşitli ilçelerine günü birlik geziler yapmasını sağlayacağız. Dolayısıyla Ankara’ya parasıyla tedavi olmaya gelenlere para harcatacağız ve Türkiye dostu olarak yurt dışına göndereceğiz.

Ulus’un olduğu bölge aynı zamanda havaalanına giden protokol yolu. Kapattığınız zaman bir sorun çıkmayacak mı ?
Bu projeyi hayata geçirmek Ulus protokol yolunu hiçbir şekilde olumsuz etkilemeyecek. Opera’nın biraz daha gerisinden ve yerin altından geçecek bu yol çok ulaşımı hızlandıracak. Ankara’da protokol yolu sürekli tıkanıyor. Biz bu yolu normal trafik seyrinden ayrı tutmayı planlıyoruz. Bizim projemizde hiç tıkanmadan yerin altından geçip gidecek. Bu proje de elbette ki finansa bağlıdır. Şu tarihte olur gibi net konuşamam. Ulus’un altında da eski döneme ait izler olabileceği söyleniyor. Bunlar elektronik cihazlarla kontrol edilip onlara zarar vermeyecek şekilde daha altından direk YIBA Çarşısı’nın altından çıkacak şekilde yapılabilir.

Ankara dünya başkenti olacak
İki dönem Beypazarı Belediye Başkanlığı yaptınız. Yılda 500 bin civarında turist getirmeyi başardınız. Bunun sırrı neydi?

Belediyecilik, bir kentin geçmiş değerlerini korumak, gelecek için farklı bir açılım yapmak, insanların mutlu olmalarını ve para kazanmalarını sağlamak, en önemlisi de mevcut kültürü koruyabilmek amacıyla projeler oluşturmaktır. Dolayısıyla Beypazarı’nda da bunu yaptık. Beypazarı’nda en az 500 evi belediyenin kasasından bir kuruş para çıkmadan restore ettirerek tarihi dokunun ön plana çıkmasını sağladık. Daha sonra tarihsel nitelikli el sanatları gelişti. Böylece dünyada eşi, benzeri olmayan kısa süreli bir mucize gerçekleşmiş oldu. Beypazarı’nda hem tarihi dokuyu koruduk, hem de kenti bir cazibe merkezi haline getirerek ekonomik yapısını güçlendirdik. Bu arada hiç alt yapı çalışması yapmadık demiyoruz. Alt yapı çalışması yapmak bir belediyenin zaten görevidir.

Ankara için de yine turist çekmek amacıyla ilgili bir projeniz olduğunu daha önce dile getirdiniz. Bu projenizi anlatır mısınız?
Ankara bizim Cumhuriyetimizin başkenti. Biz, Ankara’yı dünyanın başkenti yapacağız. Çok eski yıllara dayanan bir kültürü var ve bunun izlerine baktığınız zaman çok iyi görebilirsiniz ancak şimdiye kadar vizyonu olmayan yöneticiler geldiği için Ankara’nın tarihi dokusunu önemsemediler ve bunu öne çıkarmak için hiçbir şey yapmadılar. Dünyada sadece Ankara’ya turist gelmemesi durumun vahametini açıkça ortaya koymaktadır. Halbuki Ankara’da tarihe ait çok iz var fakat bunların ön plana çıkartılması, birtakım düzenlemelerin yapılması lazım. Ben bunu Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi olarak alıyorum. Hacı Bayram, Kale, Hamam Önü, Saman Pazarı, İtfaiye Meydanı ile bütünleştirerek yapmak istiyorum. Buraları yayalaştırıp esnafla bütünleştirip, kaynaştırıp eşi benzeri görülmemiş tarihi bir güzellik ortaya çıkartıp çok turist çekeceğimizi düşünüyorum.

bağlantı: http://www.yenicaggazetesi.com.tr/ha....php?hit=13882
Aynı zamanda Mansur Yavaş Bey İş Yeri ve Levhâ (Tabelâ) Adlarında Türkçe Karârı Alan Belediyeler listesinde bulunan bir belediyemizin belediye başkanıdır.

bakınız: http://turkcutoplumcu.org/fikirmeyda...1.html#msg6531
Eski 03-01-2009, 02:41   #6
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429

Beypazarı'ndaki değişim harika gerçekten... Bir Ankaralı olarak iftihar ediyorum konumuyla... ama MHP yeterince güçlü mü Ankara'da??? Mansur Yavaş, onu kurtarmaya yetecek mi?
Eski 03-01-2009, 15:42   #7
AYKAĞAN
Gönüllü

İletiler: 21

Tanıtmak lazım düşüncesini taşıyorum,değerli insanların özellikle yaşadığımız şu sıkıntılı günlerde desteklenmesi kanaatindeyim.Temennim , hakikaten Mhp'nin iyi adaylarla, bu seçimleri kazanması yönünde...İnşallah, Allah yardımcıları olsun onların ve bütün Türklerin..
AYKAĞAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 03-30-2009, 22:44   #8
Türk'ÇE
Yönetici

Esenlikler,

Bu başlık altında mevcut seçim sonuçlarını tartışmaya devam edelim.

Erdoğan açıklamalara başladı;"Millet bize yine görev verdi, değerlendireceğiz"
"Bu seçim siyasi iradeyi gösteriyor"...
Anlaşılan dert etmeyecekler.
Eğer İstanbul ve Ankara'yı kaybetselerdi o zaman iş değişirdi ki, İstanbul ve Ankara seçim sonucu, Türkiye'nin genel seçim sonucudur her zaman.

Şimdi umutlar bitti. Yarından itibaren önce başta CHP'den Baykal olmak üzere diğer siyasi fırka başkanlarına muhalefet başlayacak. Onlarda Seçimlerde hile olduğunu dile getirecek.
Ardından eski tas, eski hamam deyimi hafızamızda yer edinecek!

Şu da bir gerçek ki, AKP'ye son vazife veriliştir bu. Aynı istikrârsızlık devam ederse AKP'nin oyları daha da düşecek ama ciddi bir muhalefet olmazsa yine iktidar olacak.
Hazırlıklı olalım; 2009'u belki atlatırız ama 2010'un başlarında ERKEN genel seçim var!
Bu kanıya nerdek vardık; Ankara kulislerinde 3-5 aydır gizli kapaklı konuşuluyor. Bugünkü seçimlerdende anlaşıldığı gibi AKP'nin kaybettiği illerde ciddi bir rakamla kaybetmiş olduğunu görüyoruz. Diğer kazandığı yerlerde ise bazı yerler hariç düşüş ciddi bunu rahatça görebiliyoruz.

Bu halde erken seçime gitmek isteyecek olan AKP olacak, oyuna gelen olursa şimdiden fatura kendisine kesilecek ya da bu risk için ciddi şekilde muhalefet yapması gerekecek.
Millet, artık siyasetten nefret etmeye başlıyor. Son bir kaç yılda Türk siyasetinde yaşanan hadiseler bu nefrete vesiledir.
Hiç yoktan belediye seçimlerini hükümet seçimleri gibi yansıtmak en büyük hataydı. Bunu yapanlarla tarih alay edecek, belki de lanetleyecek.

Eski 03-30-2009, 22:48   #9
Türk'ÇE
Yönetici

"Hazırlıklı olalım; 2009'u belki atlatırız ama 2010'un başlarında ERKEN genel seçim var!
Bu kanıya nerdek vardık; Ankara kulislerinde 3-5 aydır gizli kapaklı konuşuluyor. Bugünkü seçimlerdende anlaşıldığı gibi AKP'nin kaybettiği illerde ciddi bir rakamla kaybetmiş olduğunu görüyoruz. Diğer kazandığı yerlerde ise bazı yerler hariç düşüş ciddi bunu rahatça görebiliyoruz.

Bu halde erken seçime gitmek isteyecek olan AKP olacak, oyuna gelen olursa şimdiden fatura kendisine kesilecek ya da bu risk için ciddi şekilde muhalefet yapması gerekecek."

Yukardaki sözleri bir önceki iletimizde söylemiştik ama

Böyle demiştik ama muhalefet fırkalarda bu erken genel seçimi isteyebilir; oylara bakarsak CHP+MHP oyları AKP'ninkini geçmiş bulunuyor.
Bu fırka başkanları AKP'den kurtulmak için her yolu deneyecek kıvama artık geldiklerini düşünüyorum. Seçim kampanyalarında AKP hariç diğer fırkalar birbirine pek de bulaşmadılar. Bu durumlar CHP+MHP ittifakını doğurabilir ki, dileğim bu yöndedir. Ortak paydalarda buluşmak zor değil...
Fırka başkanları inat etmezse birleşme, anlaşma mümkün, kim ne derse, ne düşünürse düşünsün. Duygusal değil, akılcı davranılmalı.

Erken seçimin ilk sinyallerini bir kaç ay içinde ekonomik krize bağlı olarak dillendirileceğini umuyorum. Tabi bunun yanında fırka içi muhalefet iç savaş niteliğinde sürmesi, dışarı ile olan savaşı etkisiz kılmasa da, gücünü alacağa benziyor. Yani basit bir örnek sunarsak; CHP'de şimdiden Kılıçdaroğlu sesleri yükseliyor ama yüzeysel bakılıyor. Kılıçdaroğlu siyasete yeni bir boyut kazandırdı ama açık konuşmak gerekirse günün mevcut siyaset anlayışında (kirli siyaset) yetersiz kalacak.
Fakat kendi duruşunu benimsettirmesi halinde özlem duyulan siyasi anlayışa varmak ve Kılıçdaroğlu'nu görmek zor değil ama bugün Kılıçdaroğlu CHP başkanı olmalı diyenlere bakıyorum ki, hep AKP saflarında duran yandaş medya ve tâkipçileri olduğunu görüyorum. Bunun ne deni ruh bilimsel savaştır ve yukarıda değindiğimiz iç savaş amaçlıdır.

Aynı Çinli Katun'lar gibi !

Dilerim uyanış daha fazla vakit kaybetmeden gerçekleşir!

Eski 04-05-2009, 03:20   #10
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312
Post Cevap: Yerel Seçimlerde Oy vereceğiniz Parti?

Bu günkü görüntü, bazıları için iyi bir görüntü olarak adlandırılabilir. Yalancı baharda erken açan çiçekler gibi olmasın! Evet; akp ye karşı bir karşı duruş görülüyor ama bu yeterlimidir? Basın ve yardakçıları, bitmeyen bir şarkı misali aynı yalan şarkıyı söylemeye devam ediyorlar. Türkiyede gerçek bir uyanış, 1980 darbesinin izlerinin tamamen silinmesiyle gerçekleşebilir. O zihniyet değilmidir ki, sağcılığı ve solculuğu bitirdim deyip, bu ülkenin başına pkk belasını getirdi! Sonuçları bununlada bitse iyi. Bu gün gelinen ucube manzaranın tam çevirisi; bölünmeyi çağrıştırmıyor mu? Yine aynı melanet hareket önce anapla, sonra da akp ile bu ülkenin öz değerlerini aşındırmadı mı? Sözüm ona aydınlar, hala 80 darbesinin keyfini sürmekteler. Bakmayın sızlanmalarına, onlarınki timsah göz yaşlarıdır. Aslında bu konuda o kadar uzun uzadıya yazdığım yazı var ki, sormayın. Ama düşünüyorum ve şöyle bir açmazla karşılaşıyorum. Kimin umurunda ki!!! Uyumakta ısrar eden yoz bir topluma ne yazılsın da ki kar etsin? Korkunun egemenliğine kapılmış gidiyorlar! Oysaki şunu bir bilebilseler! "Korkunun ecele faydası yoktur"...
Seçenekler
Tarz