Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Türkiye'den Haberler

Seçenekler Tarz
Eski 04-04-2009, 16:24   #1
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,862
Varsayılan Ağlatan Veda!

Türk Metal Olağan Genel Kurulu öncesi görevini bırakan Mustafa Özbek’in mektubu, üyeleri ağlattı

* Ümraniye Davası kapsamında tutuklanan Mustafa Özbek, Türk Metal Genel Başkanlığı görevine cezaevinden yazdığı duygu yüklü bir mektupla veda etti. Mektubun okunması sırasında Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, birçok sendika üyesi ve çalışanı gözyaşlarını tutamadı.

TÜRK METAL SEN’İN 13. OLAĞAN GENEL KURULU ANKARA’DA BAŞLADI

Özbek’ten hüzünlü veda
Ümraniye soruşturmasında tutuklanan Mustafa Özbek, Türk Metal Sen Genel Başkanlığı’na yazdığı duygu yüklü bir mektupla veda etti

Haber : Önsel ÜNAL - Sümeyra YILMAZ
Türkiye’nin en fazla üyesi olan Türk Metal Sendikası’nın 13. Olağan Genel Kurulu, Ankara’da Büyük Anadolu Oteli’nde toplandı. Genel kurulun açılışında sendikanın tarihinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Gösterimin ardından sinevizyon eşliğinde Ümraniye davası kapsamında tutuklanan Türk Metal Sen Genel Başkanı Mustafa Özbek’in genel kurula gönderdiği veda mektubu okundu. Mektubun okunması sırasında Mustafa Kumlu ve sendika üyelerinin duygulanarak göz yaşlarını tutamadıkları görüldü.

Vicdanımız kabul etmiyor
Daha sonra kürsüye gelen Türk Metal Sen Genel Başkan Yardımcısı Pevrul Kavlak, Mustafa Özbek’e destek verdi. Özbek’in, “vicdanlarının kabul edemediği” gerekçelerle aralarında bulunmadığını ifade eden Kavlak, “Yüreğimiz, 22 Ocak tarihinden bu yana büyük bir özlem ve acıyla yanıp tutuşuyor” dedi. Özbek’in bir “Türkiye sevdalısı ve vatan sever” olduğunu dile getiren Kavlak, “Türk metal camiası olarak ona inanıyoruz, onu özlüyoruz. Bu konuda tutunacak tek dalımız var; o da Türk adaleti. ” diye konuştu.

Daha da güçleneceğiz
Ekonomik daralmanın şiddetle yaşandığı bir dönemde sadece seçimlere odaklanılmasını şık bulmadıklarını belirten Kavlak, partilerin seçim yerine krize çare aramaya yoğunlaşsalardı bugün aldıkları oyun çok daha üzerinde bir oy alabileceklerini savundu. Ülkeyi yönetenlerin, eleştirilere karşı tahammülü ve anlayışlı olması gerektiğini dile getiren Kavlak, eleştirinin yaraya yapılan pansuman olduğunu söyledi.

NOTLAR...NOTLAR...NOTLAR...NOTLAR...
TÜRK Metal Sendikası Genel Kurulu 3 gün sürecek. Kurulun ilk gününe yaklaşık bin kişi katıldı.
260 delegenin oy kullanacağı Genel Kurul’a Genel Başkan Yardımcısı Pevrul Kavlak tek listeyle girdi.
GENEL kurula medyanın büyük bir ilgi gösterdiği gözlendi.
KURULUN öğleden sonraki bölümünde, önce gelen konukların isimleri okundu, ardından da komisyonlar oluşturuldu. Daha sonra da Türk Cumhuriyetleri’nden Genel Kurul’a katılan yabancı misafirler sırayla kürsüye gelerek konukları selamladı.
KONGRE salonuna çok sayıda çelenk gönderildiği dikkat çekti. Salon dolu olsa da coşku yerine Mustafa Özbek’in ceza evinde olmasından dolayı hüzün vardı.
KONGREYE Metal İş kolunu temsilen yabancı ülkelerin genel başkan düzeyinde temsilcileri de katıldılar. Katılan ülkeler şöyle: KKTC, Azerbaycan, Gürcistan, Makedonya, Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afrika ülkelerinden, Fas, Mısır, Cezayir, Avrupa’dan Almanya.
GENEL Kurula katılan Kazakistan delegesi, tüm yabancı delegeler adına bir konuşma yaparak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e seslendi. Cumhurbaşkanı Gül’e Türk Metal Başkanı Mustafa Özbek’in serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunan delege, bu konuda gereğinin yapılmasını rica etti.
KONGRENİN ikinci günü Türk Metal Sendikası’nın sendika çalıştayı yapılacak. Üçüncü gün ise saat 10.00’da oylamanın ardından Genel Sekreter Pevrul Kavlak’ın Başkanlığındaki liste Türk Metal Sendikasının yeni dönem yönetim kurulu olarak kamuoyuna duyurulacak.
GENEL kurula Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, DSP Genel Başkan Yardımcısı Osman Kılıç, Türk-İş’e bağlı sendikaların genel başkanları, sendika üyeleri ve delegeler katıldı.

Sendikaya sahip çıkın çağrısı
Türkiye’nin en çok üye sayısına sahip emekçi kuruluşu olan Türk Metal Sendikası’nın 13. Olağan Genel Kurulu yine büyük ilgi gördü. Dünyanın dört bir yanından Genel kurula katılım oldu. Kongrenin açılışı Genel Başkan Mustafa Özbek’in Silivri Cezaevi’nden yazdığı “veda” mektubun okunması ile başlandı. Özbek mektubunda delegelere “sendikanıza sahip çıkın” çağrısı yaptı.

Bir an önce aramıza dönmesini bekliyoruz
Genel Kurul’da kürsüye çıkan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ise Mustafa Özbek’e yaptığı ziyareti anlattı. Özbek’in moralinin ve sağlığının yerinde olduğunu, sendika üyelerinden sabırlı olmalarını isteyen Kumlu, “Dileğimiz, yargılama sürecinin bir an önce sona ermesi ve onun, bağımsız yargının adil kararıyla aramıza dönmesi” dedi. “Yaşadığı zor günlerde sendika genel başkanlığını arkadaşlarına devretme onurunu gösterdiği için” Özbek’i kutlayan Kumlu, Türk-İş’e, Türk işçi hareketine ve ülkeye verdiği hizmetler için Özbek’e teşekkür etti. Yerel seçim sonuçlarını da değer-lendiren Kumlu, “Gelinen noktada iktidar kendini gözden geçirmek zorundadır” dedi.

Mustafa Özbek’in mektubunu dinlerken ağlayanlar arasında Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da vardı.

KURULA KATILANLAR HÜKÜMETİ TOPA TUTTU
Selçuklu kalesi gibi dik durun
CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral ise, “Hem güzel, hem üzücü bir genel kurul gerçekleştiriyoruz. Üzüntümüz Sayın Özbek’e yapılan haksızlıkla karşı karşıya kalmamız, sevincimiz ise Türk Metal Sendikası’nın Selçuklu kalesi gibi dimdik durması” dedi. Bugün Türkiye’nin çok ciddi sorunları bulunduğuna işaret eden Bayram Meral, Ama çözmek yerine gündem değiştirme için ne gerekirse onu yapıyorlar. Talan var, yağma var, vurgun var. Ama sorunları dile getirenleri nasıl zorda bırakırız, bunları sevenlerin sesini nasıl kızarız. Bunun la uğraşıyorlar “ diye konuştu.

Bugünler de elbet geçecek
TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik: Türk Metal Sendikasıyla uzun yıllar birlikte çalıştık. Özbek vatan ve millet sevgisine sahip. Özbek’in işçinin onuru ve emeğin korunması dışında bir tutumunu görmedik. Böyle bir şey yapmadı. Özbek’in ne ile suçlandığı belli olmadan tutuklanmasını anlayamadık. Bugünlerin geçecek. Özbek aklanacak.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi: Kovalasan ülkesinden gitmeyecek insanların gece yarısı gözaltına alınarak, aylarca tutuklu kalmasını doğru bulmuyorum.
DSP Genel Başkan Yardımcısı Osman Kılıç: Eski bir işçi ve sendikalı olarak genel kurulda bulunmaktan onur duydum. İşçilik yaptığı dönemlerde Türk Metal Sendikası üyesiydim. O dönemde Genel Başkanım Sayın Mustafa Özbek idi. Onu saygı ve sevgiyle anıyorum.

İftiralara rağmen çakıl taşı bile koparamadılar
“Sizlere bu mektubu haksız ithamlar neticesinde gönderildiğim Silivri’den yazıyorum. Dört duvarları arasında mektuplarınızla, mesajlarınızla 71 gündür beni yalnızlığa mahkûm etmediğiniz Silivri’den. Allah’ıma duyduğum büyük inancımı, Türkiyem’in bayrağına, bağımsızlığına olan bağlılığımı, cumhuriyetimize, ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgimi,saygımı, sadakatimi daha dün gibi taze tutarak sizlere bir şeyler yazmak istedim.

Karalama kampanyaları
Hakkımda başlatılan karalama kampanyalarında söylenenler ile burada karşılaştığım ithamlar çok farklı. Basının başlattığı bu karalama kampanyalarına kesinlikle inanmayın. İftira kampanyası benim şahsımda Türk Metal’i de bitkin düşürme amacını taşıyor. Bu mektup, sizlerin de tahmin ettiğiniz gibi bir veda mektubu. Yeni verilmiş bir karar değil bu. Son derece haksız, bir o kadar da çirkin karalama kampanyaları karşısında, teşkilatımızın geleceğini düşünmek, benim için en isabetli karardı. Allah’a şükürler olsun ki onca iftira kampanyasına rağmen sendikamızdan bir çakıl taşı bile koparamadılar. Sendikamız, dimdik ayaktadır...

Yine sizlerleyim
Ben, genel başkan olarak olmasam da Türk işçi hareketinin ve Türk Metal’in bir neferi olarak yine sizlerle birlikte Olacağım. Yüce Allah’ım ve Türk adaleti o günleri elbet gösterecek.
Değerli metal işçileri, Türk Metal , metal işçilerinin Türkiye’ye kazandırdığı büyük bir eserdir. Bu hepimizin eseri. Şimdi bu esere sahip çıkma zamanı. Bu sendikayı kısır tartışmalara kurban etmeyin. Siyasetçilerin arka bahçesi olmasına izin vermeyin. Kibirden uzak durun,metal işçilerinin ekmek davasına hizmet edin. Bir olun, iri olun, diri olun. Değerli delegeler; söylediğim gibi bu bir veda mektubu. Şimdi genel kurul çalışmalarınız başlayacak. Bu genel kuruldan her zamanki güçlü olarak çıkmalısınız. Sendikanızın size verdiği sorumluluğu namusunuz gibi taşıyacağınıza benim inancım sonsuzdur. Yeni bir kadroyla yeni bir yola çıkacaksınız. Allah bahtınızı açık etsin. Aklım, fikrim ve yüreğim hep sizinle olacak. Bu yolda başınızda sizler gibi bir metal işçisi, bir kardeşiniz olmalı. Bu genel kurulu oluşturan her delegenin bu kumaşa sahip olduğuna inanıyorum. Ancak hem sizler hem de sendikanız için en doğrusunu yapmalısınız. Seçeneğiniz, çıkarlarınız yolunda sizin işinizi kolaylaştırmalı. Pevrul Kavlak kardeşiniz, Makine Kimya’dan Çerkezköy’e oradan Ankara’ya uzanan yolda şimdi hem genel başkan yardımcımız olarak hem de Türk-iş yöneticisi olarak sendikacılık yaşamına devam ediyor. Dolayısıyla, Pevrul Kavlak’ın başkanlığındaki Türk Metal ekibi, Türk Metal camiası için bir avantaj olmakla kalmayacak, metal işçilerini de hiçbir zaman mahcup etmeyecektir.

Hakkınızı helal edin
Dediğim gibi bu bir veda mektubu.Helalleşmeden veda etmek olmaz. Ama şuna inanın: Düşüncelerimin içine hiçbir zaman kalleşliği, haramı, ihaneti koymadım. Her zaman sizi düşündüm.. Sizden tek dileğim; bundan sonra tek bilek ve tek yürek sendikanızla birlikte olmanız ve yıkılmadan ayakta durmanızdır...
Değerli genel kurul delegeleri ve Türk Metal’in yanında olan tüm güzel insanlar, Mustafa Özbek’i Mustafa Özbek yapan, kardeşlerim, dava arkadaşlarım. Hepinizin bendeki yeri her zaman müstesna kalacak... Sizleri sevdim, saydım. Sizleri unutmayacağım. Hakkınızı helal edin.

Yeniçağ

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
metal, musatafa, özbek, sendika

Seçenekler
Tarz