Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Türkiye'den Haberler

Cevapla
 
Seçenekler Tarz
Eski 05-09-2009, 16:19   #1
Türk'ÇE
Yönetici
 
Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1,840
Varsayılan Büyükanıt'a Tepki Yağdı!

GENELKURMAY: O şimdi emekli
ASKERİN tepkisini, İletişim Dairesi Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak açıkladı: TSK’dan emekli olmuş personelin kamuoyuna yansıyan görüş ve düşünceleri, tamamen o görüşleri ifade eden kişilerin görüşleridir.YILDIRIM: Niye şikayet etmedin?
ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, telefonunun dinlendiğini söyleyenlerin şikayetçi olması gerektiğini belirterek, “Genelkurmay eski başkanı da böyle bir endişe yaşadıysa bunun gereğini yapmalıydı” dedi.ŞANDIR: Adama sorarlar...
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise, tepkisini “Bazılarının konuşma hakkı yoktur, onlar yapma sorumlusudur. O zaman sorarlar, ’Acaba görevinizi yapmadınız mı?’diye” sözleriyle ortaya koydu.
NE DEMİŞTİ
“TSK’nın başındayken telefonumun dinlendiğinden hiç şüphe etmedim. Ancak dinleyen kaynağı bilmiyorum, bilmediğim şeyi söylemiyorum. Emin olduğum şeyi söylüyorum. Yani şu anda dinliyorlar diye değil de, böyle bir tespit yapıldı. Dinlendiğim zamanlar bana iletildi.”Büyükanıt’a büyük tepki
Genelkurmay eski başkanı Yaşar Büyükanıt’ın “Görevdeyken ben de dinleniyordum” açıklamasına TSK ve siyasilerden tepki yağdı
Zaman zaman gizli görüşmeler yapıldı
Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, katıldığı bir televizyon programında, 27 Nisan Muhtırası’ndan Başbakan’la Dolmabahçe’deki görüşmesine, Ümraniye soruşturmasından ’Darbe Günlükleri’ne kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Büyükanıt, telefon dinlemeleri konusunda şunları söyledi: “TSK’nin başındayken telefonumun dinlendiğinden hiç şüphe etmedim. Ancak dinleyen kaynağı bilmiyorum, bilmediğim şeyi söylemiyorum. Emin olduğum şeyi söylüyorum.
Eruygur’dan
beklemem

Büyükanıt, Ümraniye soruşturmasıyla ilgili, ”Şimdi Ergenekon o kadar genişlemiş durumda ki suça gerçekten bulaşmış insanlar olabilir“ yorumunu yaptı. Büyükanıt, Şener Eruygur’dan ele geçirilen belgeler arasında kendisi ve ailesine ait özel bilgiler yer aldığının hatırlatılması üzerine ise, ”Onu Şener Paşa’ya soracaksınız. Eruygur’dan böyle bir şey beklemem. Yani ne alakası var“ cevabını verdi.
Dolmabahçe
iddiaları çirkin

Yaşar Büyükanıt, 5 Mayıs 2007’de Dolmabahçe’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la başbaşa yaptıkları görüşmeye de açıklık getirdi. Konuşmalarının içeriğini anlatmayan Büyükanıt, ”Orada her şeyi konuştuk, bunları anlatmak bize yakışmaz“ dedi. Görüşme sırasında yanlarında kimse olmadığını ve tutanak tutulmadığını, kendilerinin de not almadığını belirten Büyükanıt şöyle dedi: ”Bir sürü şehir efsanesi türetildi. Şaşırdım. Çünkü bu gizli bir toplantı değildi. Gizli görüşmek istesek öyle imkânlarımız da var, gider görüşürüz. Gidersiniz bir yerde oturursunuz baş başa, ki öyle görüşmelerimiz de oldu.”
Bildiriyi
ben yazdım

Yaşar Büyükanıt emekli olduktan sonra ilk kez 27 Nisan bildirisiyle ilgili konuşarak “e-muhtıra” olarak anılan açıklamanın “muhtıra değil bildiri olduğunu” söyledi. Büyükanıt, şöyle konuştu: “Cuma akşamıydı. Oturup bizzat kendim yazdım. 27 Nisan Bildirisi TSK’nın laiklik karşısındaki hassasiyetini vurgulayan bildiridir. Laikliğin zedelenmekte olduğu kuvvetli şekilde ortaya çıktı. Bir kere Anayasa Mahkemesi’nin kararı bizi haklı çıkardı. Bildirinin arkasındayım.”
Emekli olmuş personelin görüşleri kendisini bağlar
Haber: Fatih ERBOZ
Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın açıklamalarına ve dinlenilme iddialarına ilişkin, “TSK’dan emekli olmuş personelin kamuoyuna yansıyan görüş ve düşüncelerinin tamamen o görüşleri ifade eden kişilerin görüşleri” olduğunu söyledi. Genelkurmay haftalık bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tuğgeneral Gürak, şunları kaydetti: “TSK’dan emekli olmuş personelin kamuoyuna yansıyan görüş ve düşünceleri, tamamen o görüşleri ifade eden kişilerin görüşleri olup o görüşler üzerinde bizim bir değerlendirme yapmamız doğru değildir. TSK, görev ve sorumluluk alanı kapsamında ve kendisine verilen yasal sınırlar içerisinde çalışmalarını ve ilişkilerini yürütmekte, olabilecek görüş ve önerilerini de ilgili makamlara iletmektedir.”

Endişe duyuyorsa
gereğini yapmalıydı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CNN Türk televizyonunda katıldığı canlı yayında, yasal kurullar dışında dinleme yapılmasının suç olduğunu söyledi. Yasal olmayan dinlemede elde edilen bilgilerin delil olarak kullanılamayacağını vurgulayan Yıldırım, “Burada bir çelişki var, telefonunun dinlenildiğini söyleyenler şikayetçi olmuyor. Gidip savcıya şikayet edecekler, ’Benim telefonum dinleniliyor’ diyecekler. Hakkımızı aramıyoruz. Genelkurmay eski Başkanı da böyle bir endişe yaşıyorduysa bunun gereğini
yapmalıydı” diye konuştu.

Geçmişte kontrolsüzdü
Telefon dinleme veya izlemeyi eskiden jandarma, emniyet ve MİT’in ayrı ayrı yaptığını hatırlatan Yıldırım, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) kurulmasının ardından dinleme ve
izleme taleplerinin tek elde toplandığını anlattı. TİB’e gelen dileme taleplerinin yasaya uygun olup olmadığının değerlendirildiğini dile getiren Yıldırım, “Geçmişte dinlemelerde yaşanan kontrolsüzlük ve disiplinsizlik, kontrol altına alınıyor” dedi.

Eskiden suç değildi
“Yasal olmayan dinleme yapmak mümkün, ancak teknolojik açıdan bunun önüne geçmek mümkün değil” diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskiden dinleme yapmak suç değildi. Biz yasal düzenlemeyle suç haline getirdik. Vatandaşın bu hakkını bilmesi lazım. Dinleme işi ne AKP iktidarı ile başlamıştır ne de gelecekte bitecektir.
Bu, Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri var. Haberleşmenin gizliliğini, özel hayatı mahvedici boyuta gelirse tehlike buradadır.”

Konunun takipçisi olma görevindeydi
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Genelkurmay eski Başkanı Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Şandır “Bazı insanların konuşmak hakkı yoktur, onlar yapmak sorumlusudur. Sayın Genelkurmay eski Başkanı çok önemli şeyler söyledi. Ama dün görevlisiydi, bu konuların takipçisi olma görevlisiydi. O zaman sorarlar acaba ’görevinizi yapmadınız mı’diye? Dolayısıyla biz Sayın Büyükanıt’ın söylediklerini değerlendirmekten çok tavrını doğru bulmuyoruz” dedi.

Münferit bir yazı
MHP’nin asker kökenli milletvekillerinden Adana Milletvekili Kürşat Atılgan ise Büyükanıt’ın ’27 Nisan bildirisiyle ilgili ’ben yazdım’dediğini hatırlatarak “Münferit yazdığı belli oluyor. Silahlı Kuvvetler’de genelde münferit olarak bir olay Genelkurmay Başkanı da olsa topluma deklare edilmez. Karargahta, kuvvet komutanlarıyla, olayın önü arkası, ne tür tepkiler ve sonuçlar doğuracağı tartışılır ve ondan sonra topluma deklare edilir. Ama demokratik nizama bu şekilde müdahale etmek de doğru değildi. E-bildiriyi kişisel olarak yaptıysa da yanlıştır, özünde de yanlıştır. Milletin iradesine herkesin saygı duyması gerekir.”

Yeniçağ
__________________


"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 05-11-2009, 12:50   #2
kobali
Bölüm Sorumlusu
 
kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
Bulunduğu yer: Antalya
İletiler: 1,321
Post Cevap: Büyükanıt'a Tepki Yağdı!

Bir Allahın kulu çıkıpta; "Ergenekon benim kutsal yurdumdur, ana rahmimdir" deyip, Ergenekon ile terörizmin asla örtüşmeyeceğini ve bu söylemin kabul edimez olduğunu söyleyemedi. Herkesin tuzu kuru galiba!
__________________
ÖNCE VATAN
kobali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
büyükanıt, dinleme, telekulak, tsk

Seçenekler
Tarz

Yetkileriniz
Konu Açmaya Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
İletinizi Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Fikirmeydanı Kuralları
Hızlı Erisim

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Otağ Cevaplar Son İleti
Özbekistan'da cemaatçilere ceza yağdı Akçura Türk Dünyasından Haberler 2 02-28-2009 09:30
HaberTürk'e Tepki Tanrıkut Tepkilerimiz 0 01-15-2009 08:13
Oy için İzmir'e Kömür Yağdı! İlker Türkiye'den Haberler 0 12-07-2008 10:43
Gül’e Tepki Yağdı İlker Türkiye'den Haberler 0 10-21-2008 19:46
Trt'ye Tepki Türk'ÇE Tepkilerimiz 0 09-23-2007 11:15


24 Saatlik Zaman Dilimi +2. Şuan Saat: 11:57.


vBulletin® Sürüm 3.8.4
Telif ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd. Türkçü Toplumcu Ağalanı'nın tüm hakları Türk Milleti'ne aittir. Kaynak göstererek alıntı yapmak serbesttir.
Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56