Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Toplumu Bilinçlendirme Çabaları > Deneme bilen Makaleleriniz

Deneme bilen Makaleleriniz Sizin Yazılarınız

Cevapla
 
Seçenekler Tarz
Eski 06-08-2009, 18:53   #1
Türk'ÇE
Yönetici
 
Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
İletiler: 1,835
Varsayılan DİSK, Emperyalist AB'ye mi Hizmet Ediyor?

DİSK, EMPERYALİST AB’YE Mİ HİZMET EDİYOR?

AKP’nin başlattığı Anayasa değişikliği tartışmalarına, beklediğimiz üzere “Devrimci İşçi Sendikaları Konfedarasyonuda” (DİSK) katıldı. “Özgürlükçü-Eşitlikçi, Demokratik ve Sosyal Bir Anayasa” adı altında bir rapor hazırlattı. Bu raporda yer alanlar ise sadece Anayasa ile ilgili olmayıp haddini aşan işleride ele almakta... Tabi ki Milletin yaşam hakkının izahı da Anayasa ile ilgili denilebilir ama herkes üstüne vazife olanı yapmalıdır ya da gerçek maskelerini herkes tez zamanda gün yüzüne mertçe çıkarmalıdır!!!


DİSK, Atatürk fikirlerine bağlı bir sendika anlayışı içinde olduğunu belirtir fakat bu konuda çelişkileri görmek kaçınılmaz. Raporun mimarisi, Marmara Üniversitesi Öğretim üyesi İbrahim Kaboğlu’nun fikirleri de ortada; 1924 anayasasında “Türkiye ahalisi, Türkiyelilik…” gibi sözlerin geçtiğini sürekli dile getiren, savunan, benzer sözlerinden dolayı Türk kimliği ile sorunu olma ihtimali yüksek olan, kendini “sol” diye tanımlayan ve bu anlam veremediğimiz kavramın en uç noktalarından sayılan, “tek yol sosyalizm” diye haykıran taraflı bir kişinin bu raporda ne kadar gerçekçi ve tarafsız olduğunu bir kez daha düşünmemiz gereklidir. Ayrıca Atatürkçü olduğunu da vurgulayan bu prof. Hazretleri, aynı anda “federasyon” sözünü de uygun gördüğü yerlerde söylediği de bilinir. İbrahim Kaboğlu’nun daha önce hazırladığı “azınlıklar raporu” gündemde epeyce tartışılmıştı ve orda da “Türkiyelilik” kavramı bu raporun içinde de mevcuttu. Bu rapor ile ilgili açılan bir dava vardı ve orada yargılananların arasında Baskın Oran adlı Prof. ünvânı almış zat’da bulunyordu. “Türkiyelilik” kavramı için savunmasını şöyle yapıyordu; “Bu terimi ilk kullanan Atatürk’tür. Bölücülükse o başlatmıştır” … Mustafa Kemâl’in bu sözü kendileri gibi Türk kimliğine saldırarak değil, aksine sarılarak, kucaklayarak söylediğini 4. sınıf öğrencisi dahi biliyor. Tabi, bu sözlerin sahiplerinin niyetlerini de…!


Anayasa değişikliğinin tartışmaya açılması isteminin temeli, aslında AB’dir ve AKP’ye Avrupa yolunda bu dersinden geçmesini istemektedir. Burada asıl değinmek istediğimiz konu ise; hazırlanan raporların maliyeti olması yani; AB, raporları hazırlayanlara mali destek sunmakta ve araştırma görevlilerini de kısmen kendileri tayin etmekte… Acaba DİSK’te AB’den bu raporu hazırlatmak için mali destek aldı mı? Aldıysa, DiSK’e göre AB Emperyalist midir? Öyle ise emperyalizm karşıtı olan DİSK bu durumu nasıl açıklar?
Bir gerçek daha var ki, bizlerin bu reporda görüş ve istekleri yer almamaktadır. O halde bu rapora nasıl “Özgürlükçü-Eşitlikçi, Demokratik ve Sosyal Bir Anayasa” denebilir…?
Ayrıca belirtelim; bu raporu hazırlayanlar arasında ismi bulunan Ülkü Azrak, 2007 yılında “…böylesine uzun zaman alan ve zahmetli bir proje niteliğindeki çalışma karşılığı ücret ödenebilir.” Sözlerini, aynı yıl (2007) bir tv izlencesinden sonra (Program) “Yeni Anayasa” ile ilgili çalışma yürüten bilim kurulu üyelerine, birilerinin ”dolarla ödeme yapıldığı” iddiaları üzerine, yaptığı açıklama sonrasında dile getirmiştir…


Sorularımız yanıt beklerken, raporda dikkat çeken 25 bölgeye ayrılma teklifinin “Özgürlükçü, Eşitlikçi, Demokratik ve Sosyal bir Anayasa” ile ilgisini bir türlü kuramadık. Bu teklifin daha çok DTP’nin tekliflerini daha doğrusu tehditlerini, tehditlerin karşılığındaki isteklerine bire bir benziyor. Bu halde Lozan anlaşmasındaki hükümleri yok sayarak, Sevr’deki maddeleri tekrar gündeme getirip “Özgürlükçü, Eşitlikçi, Demokratik ve Sosyal bir Anayasa” diye dayatmak ne kadar nesnel…?


Bu rapor hazırlanırken, mevcut Anayasada çiğnenmiş olmuyor mu?
Anayasa’nın ilk dört maddesini son zamanlarda ısrarla vurguluyoruz, tekrarlıyoruz; bu maddelerin değişemeyeceğini, istisnâlar hariç bütün hukukçular dile getirdi fakat İktidar fırka’nın, AB’nin desteği ile bu işe gönül rahatlığı ile girişmesi bizleri endişelendiriyor, toplumda ciddi bir ayrışmaya vesile olabileceğini belki de düşünmüyorlar. AB, Türkiye’nin bekaası için değil, kendi çıkar ve amaçları için bu raporların hazırlattırarak nabız yokluyor ve sonunda bir gün oldu bittiye getirmek için uğraş verirse şaşırmayalım ama ya sonrası…?


Devletlerin varlığı, diğer devletlere taslam (model) ya da ibretlik olması muhtemeldir. Hızlı yükselen bir Ekonomik kalkınmaya sahip devletler bu konuda diğer devletlere taslam (model) olabilir. Yıkılan bir devlet ise sonuçlarının tahlili sonrasında yine diğer devletlere ibret olabilir. Bu bağlamda Türkiye’nin de üzerinde oynanan oyunların ilk olmadığını, geçmişte Yugoslavya’nın akıbetinin de benzer şekilde sonlandırıldığını hatırlamak, Türkiye’nin bekaasına dair tedbir konusunda ilk adım olabilir.


Mevcut Anayasamız Türkiye Cumhuriyeti’nin genlerini oluşturuyor. Bu teşbihe dayanarak, içimizdekileri kullanıp, “demokrasi” söylemleri arasında Türkiye’nin genleri ile oynama teşebbüsünün doğru olmadığını belirtmek bizlerin üstüne vazifedir de, Anayasa’nın değişmez hükümlerini bile değiştirilebilmesi için raporlar hazırlatmak DİSK’in görevi değildir. Hele ki, Atatürk’ün fikirlerini benimsediğini söyleyen bir kurumun bu tür girişimlerde bulunması hem raporlarla ilgili hem de Ulu önderimiz ile ilgili fikir beyânatları çelişkileri de beraberinde getirmektedir….
Türk’ÇE

07.03.2009
__________________


"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-11-2009, 22:32   #2
kobali
Bölüm Sorumlusu
 
kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
Bulunduğu yer: Antalya
İletiler: 1,318
Post Cevap: DİSK, Emperyalist AB'ye mi Hizmet Ediyor?

1980 sonrası hangi kurum A.B ye ya da A.B.D ye çalışmıyor ki!
__________________
ÖNCE VATAN
kobali isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-12-2009, 08:35   #3
Bilgehan TONYUKUK
Kemal'in Askeri
 
Bilgehan TONYUKUK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2009
Bulunduğu yer: Türkeli
İletiler: 7
Varsayılan Cevap: DİSK, Emperyalist AB'ye mi Hizmet Ediyor?

Alıntı:
kobali Rumuzlu Üyeden Alıntı İletiyi göster
1980 sonrası hangi kurum A.B ye ya da A.B.D ye çalışmıyor ki!
Açıkça söylemek gerekirse dönüşüm İsmet İnönü devrine kadar uzanır.İsmet İnönü devrinden itibaren eğitim,kültür,ticari hayat değişmeye başladı.Kuruluş amaçlarından gittikçe uzaklaşan bir Türkiye portresi gözler önünde.
Sağ-Sol kavramını kesinlikle kabul etmeyen biri olarak Sol kavramına sahip çıkanların "Milli Sol" anlayışını oluşturamamış olması "Sağ'ın" da dini duyguları kullanma ve araç olarak görmeleri günümüze kadar sürmüş hastalıklardır.
Bilgehan TONYUKUK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Tarz

Yetkileriniz
Konu Açmaya Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
İletinizi Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı

Fikirmeydanı Kuralları
Hızlı Erisim

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Otağ Cevaplar Son İleti
Paşa'dan AB'ye Sert Uyarı İlker Türkiye'den Haberler 0 05-11-2008 09:39
Erdoğan'dan AB'ye 301 ve Kürtçe TV sözü Tanrıkut Dünya'dan Haberler 0 04-03-2008 11:42
Hayrünnisa Gül'e hizmet eden Türk garson işten atıldı Tanrıkut Dünya'dan Haberler 1 01-18-2008 23:09
Türklerin Emperyalist Uykusu.. ogedai Tepkilerimiz 1 09-11-2007 02:54
Macar milliyetçileri AB'ye karşı örgütlendi Akçura Dünya'dan Haberler 0 08-27-2007 19:59


24 Saatlik Zaman Dilimi +2. Şuan Saat: 05:04.


vBulletin® Sürüm 3.8.4
Telif ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd. Türkçü Toplumcu Ağalanı'nın tüm hakları Türk Milleti'ne aittir. Kaynak göstererek alıntı yapmak serbesttir.
Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56