Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türk Harsı(Kültürü) ve Tarihi > Öyküler ve Destanlar

Seçenekler Tarz
Eski 05-13-2011, 21:56   #1
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312
Post Kinali ali

Kınalı Ali
Üsteğmen Faruk cepheye yeni gelen askerleri kontrol ediyor, bir taraftan da onlarla sohbet ediyordu.
KOMUTAN: Nerelisin . Ya da Kaç kardeşsiniz gibi sorular soruyordu.
Bir ara saçının ortası sararmış bir delikanlı gördü ve yanına çağırarak merakla sordu…-Adın ne senin evladım? Dedi.
Delikanlı hazır ol durumuna geçti ve
- Ali… Komutanım. Diye yanıt verdi.
KOMUTAN: Nerelisin?" Diye sordu.
ALİ :Tokatlıyım komutanım, Tokat’ın Zilesin'denim . Dedi.
Üsteğmen Faruk bu sefer de kafasını kurcalayan sorusunu sordu.- Peki evladım bu kafanın hali ne, saçların ortası neden böyle kırmızı boyalı?
Ali duraksamadan yanıt verdi.- “Anam cepheye gelirken kına yaktı komutanım" dedi.
KOMUTAN: Neden? diye sordu.
ALİ: "Neden yaktığını bilmiyorum komutanım" dedi.
Üsteğmen daha fazla üstelemeden.”- Peki gidebilirsin Kınalı Ali" dedi. O günden sonra herkes onu 'Kınalı Ali' diye çağırmaya başladı. Arkadaşları; kafasındaki kınayla ilgili şakalar yapıyorlardı.
Kısa surede cana yakın ve cesur tavırlarıyla tüm arkadaşlarının sevgisini kazanmıştı Kınalı Ali. Bir gün ailesine mektup yazmak isteyince, arkadaşlarından yardım etmelerini istedi. Ali'nin okuma yazması da yoktu.
ALİ: Okumam yazmam yok. Mektup yazamıyorum. Bana biriniz olsun yardım eder mi acaba?
Diyerek arkadaşlarından yardim istedi. Bir değil bir çok arkadaşı yardımına geldi Kınalı Alinin. Hep beraber başladılar yazmaya. Ali söyledi, arkadaşları yazdı:
"Sevgili Anne ve Babacım. Ellerinizden öperim. Ben burada çok iyiyim. Beni merak etmeyin" diye başladı mektubuna. Kız kardeşini, kendinden bir küçük erkek kardeşini sordu ve köyündekilerin burnunda tüttüğünü yazdırdı. Hiç kimsenin cephedekileri merak etmemesini, kendileri var oldukça düşmanın bir adım bile ilerleyemeyeceğini yazdırdı.
Mektubunu yazdırmayı bitiren Kınalı Ali tam zarfı kapatırken birden durdu ve;- İki üç satır daha yazdıracağım. Diyerek mektubunun sonuna şunları ekletti.
"Anacağım kafama kına yaktın, burada komutanlarım ve arkadaşlarım benle hep dalga geçtiler. Cepheye gitmek sırası yakında inşallah kardeşim Ahmet’e de gelecek. Onu gönderirken sakın kına yakma saçına. Buralarda onunla da dalga geçmesinler. Bir kez daha ellerinden öperim sevgili anacığım. Diyerek, tamamladı söyleyeceklerini .
Geliboluda savaş giderek şiddetleniyordu. İngilizler kesin sonuç almak için tüm güçleriyle Gelibolu'ya yüklenmeye başlamışlardı. Bu cepheyi savunan erlerimiz önce teker teker, sonra beşer onar şehit düşüyorlardı. Onlara destek olmak için giden yedek güçler de yeterli olmuyor, onların sayıları da giderek azalıyordu. Gelibolu düşmek üzereydi. Kınalı Ali'nin komutanı, bu durum karşısında çaresizliğinden ve hırsından yerinde duramıyordu. Kendisinin bölüğü henüz sıcak temasa hazır değildi. Onlar yeni gelmişlerdi cepheye. Genç ve deneyimsiz erlerini, insan bedeninin süngü ve mermilerle orak gibi biçildiği bu cepheye göndermek zorunda kalmaması için tanrıya dua ediyordu. Komutanların bu düşünceli ve sıkıntılı durumunu gören ve cephenin düşmekte olduğunu hisseden Kınalı Ali ve arkadaşları; komutanlarına yalvar yakar oraya gitmek istediklerini söylerler. Erlerinin; yalvarırcasına birkaç kez yineleyerek bildirdikleri bu istekleri karşısında Komutanları daha fazla direnemedi ve ölüme göndereceğini bile bile onların bu isteklerini kabul etmek zorunda kaldı. Kınalı Ali ve arkadaşları sevinç çığlıkları atarak cepheye, hayır hayır; bile bile ölüme gidiyorlardı.
O gün; güle oynaya Gelibolu cephesinde ölümle buluşacakları yere koşan Kınalı Alinin bölüğünden tek kişi geri dönmedi. Gidenlerin tümü şehit düşmüştü.
Bu olaydan kısa bir süre sonra , Kınalı Ali'nin ailesine yazdığı mektubun cevabı geldi. Komutanları buruk ve gözleri dolu dolu mektubu açıp okumaya karar verdiler. Gelibolu cephesine gitmeden önce onun arkadaşlarına yazdırdığı mektubuna, ailesi adına babası yanıt veriyordu:
"Oğlum Ali. Nasılsın, iyi misin? Gözlerinden öperim, selam ederim. Öküzü sattık, paranın yarısını sana, yarısını da cepheye gidecek kardeşine veriyoruz. Şimdi öküzün yerine tarlayı ben sürüyorum. Zaten artık zahireye de fazla ihtiyacımız olmadığı için yorulmuyorum da. Siz sakın bizi merak etmeyin, bizi düşünmeyin" Babası; Köydeki herkesten, akrabalarından haberler verdikten sonra "Ali, ananın da sana diyeceği bir şey var." Diyerek sözü anasına bırakıyor du. Mektubun bundan sonraki bölümü Kınalı Alinin anasının ağzından yazılmıştı. Şöyle diyordu anası Kınalı yavrusuna:
"Oğlum Ali, yazmışsın ki kafamdaki kınayla dalga geçtiler, kardeşime de yakma, demişsin. Kardeşine de yaktım. Komutanlarına ve arkadaşlarına söyle, senle dalga geçmesinler. Bizde 3 şeye kına yakarlar:
1- Gelinlik kıza, gitsin ailesine çocuklarına kurban olsun diye,
2- Kurbanlık koça, Allah'a kurban olsun diye,
3- Askere giden yiğitlerimize, vatana kurban olsun diye...
Gözlerinden öper, selam ederim.Hepiniz Allah'a emanet olun."
Alinin komutanı mektubu okurken, çevresindekiler hıçkıra hıçkıra ağlıyorlardı.

Seçenekler
Tarz