Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Türkçe > Sözcük Türetme Alanı

Seçenekler Tarz
Eski 04-08-2012, 21:36   #1
bensay
Türkçü

İletiler: 75
Varsayılan Trafik

Aşağıdaki yazıda trafik yerine sürüşüm sözcüğü denenmiştir:

"...Dünyadaki tüm ülkelerde ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerde şehirli nüfusun ve otomobil sayısının hızlı artışı mevcuttur. Bu hıza yetişemeyen alt yapı faaliyetleri sürüşüm kazalarının artışını beraberinde getirmiştir. Sürüşümde ve ulaştırmada ana unsur insandır. Toplumumuzda sürüşüm kazalarının asgariye indirilmesi, düzenli ve güvenli bir sürüşüm ortamının tesis edilmesi, sürüşüm kurallarına alışkanlık kazandırılması ancak sürüşümde ana unsur olan insana sürüşüm kültürünün kazandırılması ile mümkündür. Ülkemizde son 15 yılda meydana gelen sürüşüm kazaları nedeni ile yaklaşık 120.000 vatandaşımız yaşamını yitirmiş… Toplumsal bir sorun haline gelen sürüşüm kazalarına sebep olan faktörler insan, taşıt, yol, çevre, iklim vb. olarak sayılabilir. Ancak insan faktörü ana unsur olup; sürücü, yolcu ve yaya hataları olarak üç başlıkta toplanabilir.

Kazaların azaltılabilmesi için ilk şart insanları sürüşüm konusunda bilinçlendirmek ve eğitmektir...

Sonuç olarak Sürüşüm Kazaları tamamen ortadan kaldırılamaz, ancak minimum seviyeye indirmek adına, toplumdaki her kesimin üzerine düşen görevi layığı ile yapması ve her gün bir kaç saatin geçirildiği sürüşüm ortamında kurallara riayet edilmesi muhakkaktır. Hepinize kazasız günler diliyorum."

Yukarıda kısaltılarak alıntılanmış olan yazı sözelgesi (=metni) aşağıdaki kişiye değgindir.

Ender KAPLAN
2.Sınıf Emniyet Müdürü
Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı
Eski 06-08-2012, 01:53   #2
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182
Varsayılan Cevap: Trafik

Güzel ama benim araba sürüşüm dersek bazı anlam kargaşası oluşabilir.
Örnek 'Benim sürüşümü beğendi' dersek 'benim trafiğimi beğendi' gibi bir anlam da çıkabilir.
Sürüşüm yerine sürüşme denilebilir.
Eski 06-15-2012, 18:07   #3
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,312
Post Cevap: Trafik

Yapısı bakımından uyar mı, bilemiyorum? "sürük" söylenişi de düşünülebilir!
Eski 06-21-2012, 00:11   #4
bensay
Türkçü

Öncelikle değerli uslamlamalarınız için gönül ödünçlerimi sunarım, sağ olun, var olun.

'Benim sürüşümü beğendi' tümcesinde sürüşüm sözü sürüş + -üm birinci tekil kişi iyelik çekim ekinden oluşur.

'Sürüşüm kurallarına uymalıyız' tümcesindeki sürüşüm ise sürüş- + üm eylemlerden ad türeten -Im yapım ekinden oluşur.

Dilimizde bir sözcüğün çekim ekli durumunun başka bir sözcüğün çekim eksiz durumuyla sesteş olduğu öylesine çok durum vardır ki, deyim yerindeyse saymakla bitmez. Buna karşın konu bağlamında sözcüğün ne olduğu, ne denmek istendiği bir kez bile olsun karışmaz. Bu bağlamdaki sesteşlik anlamı etkilemez.

Ayrıca, yanlış anlamayınız ne olur, 'Benim trafiğimi beğendi" gibi bir tümce ben bugüne değin kullanmadım, kullananı da duymadım, kullanılacağını da sanmam; ki, kullanılacak olsa böyle bir tümcenin 'Benim sürüşümü beğendi' biçiminde değil de 'Benim sürüşümümü beğendi' biçiminde kurulması gerekir. 'Benim sürüşümü beğendi' demek, 'Benim trafiğimi beğendi' demek değil, 'Benim sürüş biçimimi /araba kullanışımı beğendi' demektir.

Bu arada 'sürüşme' de denebilir. Ne ki, -mA yapım eki daha çok kavram adı değil de eylem adı türetme işlevli olduğu için 'sürüşüm' bana daha özel, daha terimsel, daha doğru geldi.

Esenlik üzerinize olsun.

Konu bensay tarafından (06-21-2012 Saat 00:16 ) değiştirilmiştir.
bensay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-23-2012, 16:54   #5
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,182

Değerli açıklamalarınız için sağ olunuz. Türkçe zengin bir dildir. Bu sebeple türeteceğimiz sözcüklerin dile yatkınlığını ve sesteşlik sorunları gibi sözcüğün anlamı ya da telaffuzu konusunda sorun oluşturmamasına özen göstermeliyiz. Sonuçta bizim kabuletmemiz kadar bu sözcüklerin toplum tarafında kabulgörmesi de önemlidir.
Eski 06-29-2012, 12:27   #6
kobali
Bölüm Sorumlusu

Ayrıca, yayalar da var! Yaya trafiği yerine, yaya sürüşümü nasıl olacak! Biraz bu sözcük üzerinde çalışılsa iyi olur bence.
Eski 06-30-2012, 00:39   #7
bensay
Türkçü

Sürüşüm sözcüğü araç trafiği için tasarlanmıştır. Yaya trafiği için daha genel olan gidişgeliş, ulaşım sözlerinden yararlanılabilir.
Eski 07-02-2012, 21:01   #8
kobali
Bölüm Sorumlusu

Hava tırafiği (seyrüsefer), araç tırafiği, yaya tırafiği, yolcu tırafiği, tırafik polisi, sahne tırafiği v.s. Dilimize yerleşmiş bu söylenişlerin hepsini karşılaması olası mı? O zaman "tırafiğin" kullanıldığı her söz için çalışılmalı desem!
Eski 07-03-2012, 14:16   #9
bensay
Türkçü

gökyüzü sürüşümü, araç sürüşümü, yaya gelişgidişi/akışımı, yolcu akışımı/gelişgidişi, ulaşım kolluğu, sahne gelip gitmecesi...

Konu bensay tarafından (10-22-2012 Saat 16:03 ) değiştirilmiştir.
bensay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Tarz