Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Basın Duyuruları

Seçenekler Tarz
Eski 05-27-2008, 21:00   #1
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,321
Varsayılan ADINI SİZ KOYUN LÜTFEN

EUROVISION Şarkı Yarışması'nda 7. olan Mor ve Ötesi grubu üyeleri "şarkılarını Türkçe söylemekten gururlu olduklarını" söylemişler.
"Fransa bile İngilizce söylerken, biz Türkçe söylediğimiz için mutluyuz" demişler.
İnsanın gözü yaşarıyor, Türkçe sevgisinin böylesini görünce.
Dilimizi yabancı sözcüklerin saldırısından korumak, dilimizi geliştirmek elbette çok önemli!
Ancak Eurovision söz konusu olunca, mesele biraz özünden koparılıyor gibi geliyor bana.
Sonuç itibarıyla bu bir şarkı yarışması!
Bir duyguyu, müzik yoluyla izleyicilere geçireceksiniz ki oy versinler, birinci olun, ülkenizin tanıtımını böylece daha iyi yapın vs.
Müzik yoluyla bir duyguyu iletirken, o müziğin dili de önemli.
Şuna kuşku yok: Türkçe, bilmeyen birisinde o kadar kıvrak ve narin bir izlenim bırakmıyor.
Biz İsveççe, Hollandaca, Hintçe, Slavca bir şey duyduğumuzda nasıl kulağımız tırmalanıyorsa, aynı şey Türkçe ile hiç ya da çok az karşılaşmış insanlar için de geçerli olmalı.
Onun için ilkokul düzeyindeki bir milliyetçilikle bakınca o şarkıyı Türkçe duymak belki güzeldi ama işe yaramadı!
İngilizce söyleyerek birinci olan Abba'nın, İsveç'in tanıtımına katkısını unutabilir miyiz?
İngilizce söyleyerek birinci olan Sertab Erener mi daha yararlı oldu bu ülke için, Türkçe söyleyip dereceye giremeyenler mi?
Unutmayalım ki böyle yarışmalara "birinci olmak için" giriliyor, "hoş duygular yaşamak için" değil.
Mehmet Y. Yılmaz 27 Mayıs 2008 Hürriyetten

Bu günkü köşe yazarlarından birisinin yazısı. İnsanların gözünün içine baka baka, ingiliz dil egemenliğine yönlendirmek için yırtınıyorlar. Sanki bu yarışmada sonuncu olan parça ingilizce değildi! Bu yazıyı yazmadan önce, bu yarışmanın asıl amacının ne olduğunu da yazsaydınız, daha yararlı bilgi verirdiniz. Bu yarışma ilk başladığında her ülke kendi diliyle yarışması zorunluydu. Ne oldu da bütün ülkeleri ingiliz dili egemenliğine zorladılar! Yanlışları, doğru göstermek ve bilgi kirliliğine yol açmak son zamanların modası oldu. İngilizce şarkıya sarılmak, kendine güvenini kaybetmiş insanların işidir. Ben şarkımı hiç anlamadığım bir dilde değil, kendi dilimde dinlemekten onur duyuyorum sayın yazar. O İngiliz hayranı duygularınız size kalsın, bu ülkenin büyük bir çoğunluğu türkçe mutlu oluyorlar, insanları bilgi kirliliğine yönlendirmeyin yeter. Yermeye çalıştığınız türkçe, size ekmek yediriyor. Sizin yeriniz de olsam, örövizyondan değil, türkçe olimpiyatlarından bahsederdim...

Not: Yazara gazetesinden tepki yorumu yazmak istedim ama yoruma açık değiller. Bu yüzden yazımı kısaltıp burada paylaşmak istedim.
Eski 05-27-2008, 23:59   #2
delibasozi
Senior Member

İletiler: 107
Varsayılan Ynt: ADINI SİZ KOYUN LÜTFEN

Takılmayın bu kadar.
Eurovisiyon yarışma değil ki; maksat polemik olsun gündem dolsun. Sanki oyları dile göre veriyorlar da... Bu konuya gelene kadar Ermenistan'ın nasıl bizden 10 puan aldığı var tartışılması gereken...
Eski 05-28-2008, 00:11   #3
kobali
Bölüm Sorumlusu

kobali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,321
Varsayılan Ynt: ADINI SİZ KOYUN LÜTFEN

Alıntı:
delibasozi Rumuzlu Üyeden Alıntı
Takılmayın bu kadar.
Eurovisiyon yarışma değil ki; maksat polemik olsun gündem dolsun. Sanki oyları dile göre veriyorlar da... Bu konuya gelene kadar Ermenistan'ın nasıl bizden 10 puan aldığı var tartışılması gereken...
Haklısınız. ermenilere o puanın nasıl gittiğini sanırım biliyorum. "hepimiz hırant, hepimiz ermeniyiz" diyen şeref yoksunu insanların oylarıdır.

Seçenekler
Tarz