Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Dünya'dan Haberler

Seçenekler Tarz
Eski 08-31-2007, 23:40   #1
Türk'ÇE
Yönetici

Türk'ÇE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 1,840
Varsayılan Türk Bayraği Ve Deportivo De La Coruna

basta bu resmin acıklaması deportivo fan sitesinde var...kendi agızlarından bunu yazan ve türk olamayan insanları anlatan yazı.........

Why are there Turkish flags in the Riazor stadium?
Other supporters, especially those from Vigo, call Deportivo supporters "Turcos" to insult them. But the Riazor Blues section have taken this name with pride and therefore show Turkish flags during matches.

http://deportivo-la-coruna.com/info.html

İspanya ligindeki maçlari izlerken dikkat ettiniz mi, Deportivo'nun sahasinda hep bir Turk bayragi bulunuyor. Ya tribünlerde yada stadin baska bir yerinde.

Neden dersiniz? Hic düsündünüz mu? iste hikayesi: Deportivo La coruna nin kale arkasindaki Turk bayraginin anlami, Galesia bölgesinin takimidir, eskiden Türkler'in orada yasadigi rivayet edilir!
Deportivo'lu taraftarlar ile Celta Vigo´lu taraftarlar birbirlerini hiç sevmiyorlarmis. Asagi yukari 20 yil önce Celta Vigolular bu nedenle Deportivolular'a Turk demeye baslamislar, ama hakaret anlaminda. Deportivolu taraftarlar bunu hiç hakaret diye algilamamislar. Hatta kendi deyimleri ile ´Türk gibi güçlü´ görünmekten cok hoslanmislar.
iste bu yüzden her maçlarinda en az bir Türk bayragi açiyorlar. Bir daha baktiginizda dikkat edin, yüzde yüz görürsünüz.
Celta Vigo ile Deportivo La Coruna'nin karsi karsiya geldigi ve 3-0 kazandigi maçta kendilerini Türk olarak gören 5 bin Deportivo taraftari, "En büyük Türkiye" diye bagirarak komsu Vigo kentini inletti.

Galicia bölgesinin iki güclü takimi, Celta Vigo ile Deportivo La Coruna karsi karsiya geldi. Bu derbiyi ilginc kilan olay ise, iki kentin taraftarlarinin yüzyillardir birbirleri ile çekismeleri, kin beslemeleri... Celta Vigo'lular, Deportivo'lulara, Türklere verdikleri destek nedeniyle, Deportivo'lular da Celta'lilara Portekiz'lilere yakinliklarindan dolayi, "hain" yakistirmasi yapiyorlar.

ispanya nin kuzeyinde Portekiz sinirina yakin olan iki kent insani, bu yakistirmadan son derece memnun. Vigo kentinin takimi Celta da çok sayida Portekiz taraftar dernegi var. Buna karsilik La Coruna nin takimi Deportivo da Türkleri, Türk bayragini göndere çekecek kadar atesli Türk dernekleri kurulmus. Bu yüzden olsa gerek, Deportivo La Coruna'nin her oynadigi maçta sahaya asilmis çok sayida Türk bayragi görebilirsiniz. Ayrica Deportivo'lu futbolseverlere, "Türkler" adi takilmis

Stadidolduran 20 bin kisinin 5 bini Deportivo La Coruna taraftariydi. Yani Celta taraftarlarina göre 5 bin Türk ile 15 bin Portekiz li takimlarina destek veriyordu...........................

Barboros Hayrettin Pasa, Akdeniz'e hükmettigi siralarda ispanya sahillerine kadar ulasmis. O sirada ispanya da yigitligi ile ünlü Galicia bölgesinin delikanlilari, Barboros a büyük destek vermisler. Bu isbirligini içlerine sindiremeyen komsu kent Vigo'nun halki ise La Coruna'ya Türklerle ortakliga girmelerinden dolayi, onlara "Türkler" adini takmislar. Bu ad sporda, özellikle de futbolda günümüzde büyük bir rekabete dönüsmüs. Buna karsilik, La Coruna halki da Celta Vigo taraftarlarina yakinligi ve iyi iliskileri nedeniyle Portekiz'li yakistirmasi yapmislar.

La Coruna'da çok sayidaki taraftar derneklerinden biri olan La Pasion Turca derneginin baskani Ricardo ise Türk bayragina sahip çikmaktan duydugu memnuniyeti dile getiriyor. Ricardo, Deportivo La Coruna'nin sampiyonlar Ligi'nde Yunan takimi Panathinaikos'la oynadigi maçta açtiklari 20 metreyi asan Türk bayragini anlatirken, "inanin Riazor Stadi'nda yüzlerce Türk bayragi vardi. Stadin bir ucundan diger ucuna bir Türk bayragi astik. Yunanlilar sahaya çiktiklarinda dev Türk bayraginin yani sira yüzlerce atesli taraftaraftarin ellerindeki ay yildizli bayraklari görünce neye ugradiklarini sasirdilar. Dünyanin hiçbir yerinde kendi ulusunun bayraginin disinda, baska ülke bayragina bu kadar çok sahip çikan bir taraftar grubu bulamazsiniz" dedi.

Ricardo ayrica Türk bayragina Deportivo Kulübü yasadikça sahip çikacaklarini ve Celta'nin Deportivo ile 2. yarida oynayacagi maçta Türk bayraklari ile tam bir gövde gösterisi yaparak stadi "Türkiye" diye inleteceklerini söyledi.

Alberto ile Ricardo'yu dinledikten sonra Celta'nin Deportivo taraftarlarina ayirdigi bölüme geçtim. insan kendini adeta milli maçta hissediyordu. Celta'lilar "Türkler disariya" diye tezahürat yaparken, Deportivo'lular da sürekli "En büyük Türkiye" diye bagiriyordu. Onlara Türkiye'den geldigimi söyleyince birden etrafimda yüzlerce La Coruna taraftarinin beni selamlamak için elini uzattigini gördüm. Karsilasmayi Deportivo, yani Türkler 3-0 kazandi. Sevinç sokaklara tasti. Türk bayraklari bu kez Vigo kentinde dalgalanmaya baslamisti.................

"Biz bu zulmetler içinden çıkarız bir gün olur;
Şarka garba yıldırımlar çakarız bir gün olur.

Kara bulutlar içinden parlayıp şimşek atar,
Gök gürler, dolular yağar; bakarız bir gün olur.

Kafkas, Buhara, Kırım'dan çevrilen hisarları,
Vurur millî külünk ile yıkarız bir gün olur.

Türkistan'ın güneşinden alırız bir kıvılcım;
Cehennem olur cihanı yakarız bir gün olur.

Anadol'dan Hindistan'a geçeriz Temür gibi,
Himalaya dağlarını çalkarız bir gün olur.

Dağıstan, Kırım, Kazan'ı; İran, Turan, Kaşgar'ı,
İttihadın zinciriyle sıkarız bir gün olur.

Bizi boğmak için yurda akan acı selleri,
Dinimizin kuvvetiyle tıkarız bir gün olur.

Türk doğarız, Türk gezeriz, Türk yaşarız dünyada;
Devrilen Moskof elinden çıkarız bir gün olur.

Der Zülâlî, Volga, Tuna, Ceyhun, Araslar gibi
Tuğyan eder deryalara akarız bir gün olur."
Türk'ÇE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 09-02-2007, 18:16   #2
Oğuz Yabgu
Senior Member

İletiler: 512
Oğuz Yabgu - MSN üzeri İleti gönder
Varsayılan Türk Bayraği Ve Deportivo De La Coruna

Evet, gerçekten çok hoş. Ben de dikkat ediyorum, muhakkak bir Türk bayrağı oluyor maçlarında. İnsan mutlu oluyor yav

Seçenekler
Tarz