Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı  

Geri git   Türkçü Toplumcu Fikirmeydanı > Basın-Yayın Güncel Konular > Türkiye'den Haberler

Seçenekler Tarz
Eski 06-27-2008, 10:28   #1
Kahvecioğlu
Konuk

İletiler: n/a
Varsayılan Erciyes'e Elveda...

Ülkü ocaklarını iyileştirilmesi yerine kapatılması ( kapatılma ileri senelerde genele yayılacağını zannediyorum.)
MHP'nin tavrının değişmesi ve son olarak Alparslan Türkeş'in vefatından 11 sene geçmiş olduğunu ekleyerek,Erciyes Kurultaylarının sona erdirilmesi manidardır.Türkeş'in vasiyeti denilmekte tabiki kime vasiyet etmiş,nerede görülmüş kanıtı varmı bilinmiyor.
Şahsım adına MHP ile organik,ideolojik hiçbir bağımın bulunmamasına rağmen sadece değişim bazında bu görünüm kafamı kurcalıyor.MHP nereye koşuyor ?

---------------------------------

Haberin Bağlantısı
http://haberturk.com/haber.asp?id=82...&dt=2008/06/27

Merhum Alparslan Türkeş'in ülkücülere miras bıraktığı 'Erciyes Zafer Kurultayı' artık yapılmayacak. MHP Kayseri İl Başkanı Süleyman Korkmaz, kararın gerekçesini 'Türkeş'in vasiyeti' olarak açıkladı.

Türkeş'in her Türk devleti için bir kurultay yapılmasını istediğini belirten Korkmaz, "Bunu gerçekleştirdik. Son kurultayı Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için düzenledik. Böylece Başbuğ'un vasiyeti yerine getirilmiş oldu. Artık bitti." dedi. "İptal talebi genel merkezden mi geldi?" sorusuna 'hayır' karşılığını veren Korkmaz, kurultayı organize eden Kayseri il teşkilatının kendi inisiyatifiyle karar aldığını kaydetti. Erciyes Dağı'nın Tekir Yaylası'nda 18 yıldır yapılan Zafer Kurultayı, her yıl ağustos ayının ilk haftasında ülkücüleri bir araya getiriyordu.

Kurultay vesilesiyle her yıl ağustos ayının ilk haftasında Erciyes'in zirvesinde buluşan ülkücüler, 2 geceyi burada geçiriyordu. Zaman'da yer alan habere göre artık kurultay düzenlemeyeceklerini söyleyen Kayseri İl Başkanı Süleyman Korkmaz, resmi açıklamanın 10 gün içinde yapılacağını belirtti. Korkmaz, "Kene korkusu, ülkücülere kurultay iptal ettirdi." iddiasının da doğru olmadığını bildirdi.

MHP'den üst düzey bir yönetici de, bundan sonra 'Erciyes Zafer Kurultayı' adı altında bir etkinlik yapılmayacağını doğruladı. Zafer Kurultayı yerine, daha dar, bölgesel şenlikler düzenleneceğini belirtti. Bunun ilkinin geçen yıl gerçekleştirildiğini belirterek şu bilgiyi verdi: "16 Türk devletini temsilen her yıl bir Zafer Kurultayı yapıldı. KKTC ile birlikte bu 17 oldu. Geçen yıl yapılan Zafer Kurultayı değildi. Dar kapsalı bir şenlikti aslında. Daha önce yapılan 17 Zafer Kurultayı, genel merkezinin organizasyonu çerçevesinde yapılıyordu." 17 yıl boyunca ülkücüleri konuk eden Tekir yaylası renkli olaylara sahne oldu. En coşkulu kurultaylar hiç şüphesiz ki Türkeş'in döneminde geçti. İlginç olaylar, diyaloglar yaşandı. Bozkurt heykeliyle ilgili olay bunların başında geliyor. Bursa ülkü ocaklarına mensup ülkücüler tahta üzerine yapılmış uluyan bir bozkurt heykelini alkışlar eşliğinde kalabalığı yara yara Türkeş'e hediye etmek istedi. Ancak konuşmasına ara veren Türkeş, "İndirin o heykeli, siz putperest misiniz? Putperest mi oldunuz?" diye çıkıştı. Bunun üzerine, eller üzerinde gelen bozkurt heykel ani bir manevra ile geriye döndürüldü; ardından yere indirilerek sessizce kaldırıldı.

Başbuğ'un vefatından sonra MHP genel başkanlığı koltuğuna oturan Devlet Bahçeli'nin katıldığı kurultaylarda da enteresan gelişmeler oldu. Adıyaman teşkilatının, Bahçeli'nin açış konuşmasından sonra iki tepeden birden otomatik silahlarla ateş etmeleri günlerce konuşulmuştu. Kongre sürecine denk gelen bir kurultayda da, genel başkan adaylarından Ramiz Ongun kurultay alanından zorla çıkarılmıştı.
Eski 06-27-2008, 12:21   #2
Tanrıkut
Yönetici

Tanrıkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İletiler: 2,177
Varsayılan Ynt: Erciyes'e Elveda...

Artık gelenek olmuş olan Erciyes'in devam ettirilmesi gerekiyordu. İnşallah birgün kaldığı yerden devam edilir.
Eski 06-27-2008, 18:22   #3
ASLIM
Türkçü Toplumcu

İletiler: 429

Üzüldüm... Keşke karardan vazgeçilse... en azından benim gibi, henüz orada bulunamamışlar için Kayserili arkadaşlarımdan ve basından takip ettiğim kadarı ile çok görkemli geçtiğini biliyorum..
Eski 06-28-2008, 08:20   #4
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,026
Akçura - MSN üzeri İleti gönder

Genel Başkan yardımcısı Oktay Vural bile iptal gerekçesini bilmediğini beyan ediyor, Başbuğ Alparslan Türkeş kime, neyi vasiyet etmiş bu da bilinmiyor. Sağlıklı karar verebilmek için resmi açıklamayı beklememiz doğru olur.

Alıntı:
Erciyes Kurultayı Neden İptal Edildi

MHP'li Vural, ''Erciyes Dağı Tekir Yaylası'nda yapılacak etkinliklerin iptal gerekçesi'' konusundaki bir soru üzerine, iptalin neden kaynaklandığını bilmediğini, bu konunun Kayseri il yönetimine sorulması gerektiğini söyledi.

''Kene tehlikesi nedeniyle iptal edildiği'' yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine de Oktay Vural, böyle bir şeye ihtimal vermediğini belirterek, ''Biz sosyal kenelerle meşgulüz. Sosyal kenelerin etkisini ortadan kaldırmak için muhalefetimizi sürdürüyoruz'' dedi.
AA

http://www.nettavir.com/haberdetay.asp?id=6579
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-29-2008, 11:08   #5
Akçura
Yönetici

İletiler: 1,026
Akçura - MSN üzeri İleti gönder

Tekir Yaylası muhalefeti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Kayseri’nin Tekir Yaylası’ndaki geleneksel Erciyes Zafer Kurultayı’nı toplamama kararı, MHP muhaliflerinin bir kez daha Bahçeli ve yönetime karşı bayrak açmalarına yol açtı.

Muhalifler Bahçeli yönetimini, "reddi miras"ta bulunmak ve MHP’yi tasfiye etmekle suçladılar. MHP yönetimine muhalif ülkücülerin yayın organı konumundaki Yeniçağ Gazetesi, Erciyes Kurultayı’na ilişkin kararı, "Alparslan Türkeş’in mirasını ret" olarak niteledi. Yeniçağ’ın Ankara Temsilcisi ve yazarı Sabahattin önkibar, bu kararı, "MHP adım adım tasfiye ediliyor. Bugünkü MHP yönetimi liderliği tasfiye görevlileri. Erciyes Kurultayı hafızalardan çıkarılıyorsa; pekala üç hilal da askıya alınır" diye yorumladı. önkibar, "Dramatik olan bütün bunları koca ülkücü camianın uslu bir ’koyun’ gibi seyrediyor olmasıdır" suçlamasında bulundu.

Kurbağa haşlama

Bahçeli’nin bakan yaptığı, ancak daha sonra partiden ayrılan Enis öksüz, MHP’ye ve ülkücülere "Kurbağa haşlama" metodu uygulandığını savunarak MHP’nin ve ülkücülerin tarihe gömülmek istendiğini öne sürdü. öksüz, "Dün Ecevit’in peşinden gidildi, bugün Erdoğan’ın peşinden gidiliyor" dedi.

MHP raydan çıktı

Eski bakan Ramazan Mirzaoğlu da MHP’nin raydan çıktığını savunarak, "Erdoğan ne zaman sıkışsa, Bahçeli ona stepnelik yapıyor" diye konuştu. Hüsnü Yusuf Gökalp, "Kurultay’ın bitirilmesi ihanet" yorumunu yaparken, Bahçeli’nin karşısına iki kez Genel Başkan adayı çıkan Ramiz Ongun ise "Bahçeli, gelen talimatı uyguluyordur" dedi.

Bunlar ahlaksız

MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya ise eleştirileri, "Ahlaksızlık yapıyorlar" diye yorumladı.

Kaya, şöyle konuştu: "O yazarın (önkibar), hangi dönemlerde kimlerle beraber olduğunu, kime hizmet ettiğini biz biliyoruz. Her dönemin borazancılığını yapan bir adam. öksüz, Gökalp ve Mirzaoğlu ise üniversitede hocalık yaparken, Türk milliyetçileri sayesinde bakanlık koltuğuna oturdular. Bunlar, MHP’nin zor anında gemiyi terkedip kaçtılar. Burada, herşeyden önce bir ahlaksızlık söz konusu. ülkücüler her şeyin farkındalar. Herkes, kendi işine baksın."

İsteyen gelebilir

MHP Kayseri İl Başkanı Süleyman Korkmaz, bu yıl kurultay organizasyonu yapmayacaklarını, ancak kendiliğinden gelip çadır kurmak isteyene de bir engel bulunmadığını bildirdi.

Korkmaz, şunları söyledi: "Başbuğumuz rahmetli Türkeş’in tarihteki 16 Türk devleti için kurultay düzenleme vasiyeti vardı. Biz, 17. Türk Devleti KKTC için de merkezi büyük kurultayı yaptık. Vasiyet yerine getirildi. MHP il teşkilatı olarak bundan sonra da kurultay düşünmüyoruz."

http://www.nettavir.com/haberdetay.asp?id=6601
Akçura isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-29-2008, 12:02   #6
Önkuzu
Junior Member

İletiler: 1

Bize acı veren bi durum ama bu durumdan zevk duyan ve bu duruma getirmek için uğraşan ve sonunda da bunu başaran kesimler var..Bunları uzakta aramaya hiç gerek yok. Yazık gerçekten...
Önkuzu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 06-29-2008, 17:51   #7
eftandise_08
Türkçü

İletiler: 76

kurt maskesi takmış çakallar her yerde yine ortaya çıktılar işte..

yazık çok yazık gerçekten BAŞĞBUĞUMUZUN mirasına emanetine böyle sahip çıkılıyosa helal olsun ne diyelimki başka..
Eski 07-02-2008, 12:37   #8
Kahvecioğlu
Konuk

Varsayılan Alparslan Türkeş'in Erciyes Vasiyeti Yok

Erciyes'in kaldırılma düşüncesinin kimin tarafından ortaya konulduğu tahmin ettiğim gibi çıktı.
Hayırlı Olsun.

http://www.internetajans.com/default.asp?NID=59335

Alparslan Türkeş Vakfı Başkanı Seval Türkeş, Erciyes Kurultayı'na ilişikn dedikodulara cevap verdi..
Asılsız iddia
Alparslan Türkeş Vakfı Başkanı Seval Türkeş, Erciyes Kurultayı’nın merhumun vasiyeti üzerine belli bir sayıdan sonra kesildiği yönündeki iddianın, “Türkeş’in karakterine aykırı olduğunu” söyledi.

Belgelesinler
TÜrkeŞ’in konuyla ilgili yazılı veya sözlü bir vasiyeti olmadığını vurgulayan Seval Türkeş, “Bu konuda ısrarlı olanlar, kamuoyu önünde iddialarını belgelendirmekle mükelleftirler” dedi.

Türkeş’in vasiyeti yok
Alparslan Türkeş Vakfı Başkanı Seval Türkeş: “Erciyes Zafer Kurultayı’nın belli bir sayıdan sonra kesilmesi hususunda, son günlerde kamuoyuna yansıyan, Alparslan Türkeş’in vasiyeti olduğu iddiası bana göre Türkeş’in karakterine ve misyonuna aykırıdır. Merhum Alparslan Türkeş’in sağlığında, kanuni şekillere uyarak yapmış olduğu böyle bir vasiyeti kesinlikle yoktur”
Alparslan Türkeş Vakfı Kurucu Başkanı Seval Türkeş, Erciyes Zafer Kurultayı’nın Alparslan Türkeş’in vasiyeti üzerine belli bir sayıdan sonra kesildiği yönündeki iddianın, “Türkeş’in karakterine aykırı olduğunu” belirterek, “Merhum Alparslan Türkeş’in sağlığında, kanuni şekillere uyarak yapmış olduğu böyle bir vasiyeti kesinlikle yoktur” dedi. Seval Türkeş, ilki 26 Ağustos 1990 tarihinde Alparslan Türkeş’in desteği ile yapılan ve geleneksel hale gelen “Erciyes Zafer Kurultayı’nın belli bir sayıda kesilmesiyle ilgili iddialar” konusunda yazılı açıklama yaptı. “Kurultayın sona ermesinin Alparslan Türkeş’in vasiyeti olduğu yolundaki” iddianın kamuoyuna yansıdığını belirten Seval Türkeş, “iddianın Türkeş’in karakterine ve misyonuna aykırı olduğunu” kaydetti. Seval Türkeş açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Merhum Alparslan Türkeş’in sağlığında, kanuni şekillere uyarak yapmış olduğu böyle bir vasiyeti kesinlikle yoktur. Bu hususta sözlü bir vasiyeti ve konuşması da yoktur. Bu konuda ısrarlı olanlar, kamuoyu önünde iddialarını belgelendirmekle mükelleftirler. Bunu yapmadıkları takdirde bu büyük insanın ruhunu incitmiş ve iftira atmış olurlar. Böyle bir şey hiç kimseye yakışmaz. Kimseye de bir şey kazandırmaz. Temennimiz 19. kurultayın da yapılarak bu geleneğin, benimseyenler tarafından sonsuza kadar sürdürülmesidir.”

Sudan sebeplerle kaldırılamaz
MHP Mersin eski Milletvekili Cahit Tekelioğlu, Erciyes Kurultaylarının, Ülkücü hareketin kendini yenilediği, inanç, iman tazelediği bir yer olduğunu vurgulayarak, “Her yıl orada hareket kendini yeniler ve gücünü tekrar görür. Oradan aldığı güç ile döner mevzilerine ve çalışmalarını sürdürür. Bu bir şevktir. Bunun devam etmesi gerekir. Bu geleneğin öyle sudan sebeplerle kaldırılması doğru değildir. Eğer bu makul bir gerekçeye dayanmadan böyle sudan sebeplerle kaldırılırsa Ülkücü hareketin güç aldığı dinamonun kapatılması anlamı çıkar” dedi. Bu yapılanların bir hata olduğunu bundan dönülmesini gönülden istediğini ifade eden Tekelioğlu, “Erciyes bütün Ülkücülerin bir yıl bekleyip gidip tabiri caiz ise şarj oldukları, güç depoladıkları ve bir yıl o güçle çalıştıkları bir yerdir. Bu şartelin kapatılmamasını istiyorum. Bunu bir hata olarak görüyorum ve düzeltilmesini parti yönetiminden istiyorum” diye konuştu.

Öyle bir vasiyet hatırlamıyorum
MHP Çorum eski Milletvekili Melek Denli Karaca, özel bir sebebi yoksa alınan kararın çok yanlış olduğunu söyledi. Karaca, “Orada Ülkücüler bir araya geliyordu. Dertleşiyorduk, konuşuyorduk, yurt dışından geliyorlardı. Türk dünyası bir araya gelmiş oluyordu. Bu kurultayın iptali yazık oldu. Biz zamanında Başbuğ’un çok yanında olan bir insandık. Onun öyle bir vasiyeti olduğunu ben hatırlamıyorum. Fazlasıyla üzüldüğümü söyleyebilirim” dedi.

Alparslan Türkeş fikrinin tasfiyesi
MHP eski Genel Sekreter Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili adayı Saim Tekin, tüm yapılanların Alparslan Türkeş fikrinin tasfiyesi anlamına geldiğini söyledi. Tekin, “Yeni değil. Birkaç adım daha atılmış bugüne kadar. Adım adım da gidiliyor. Bunu tahmin etmemek ya da görmemek mümkün değil. Evvela milliyetçiliğin tarifi değiştirildi. Ardından Türkçülük Günü Milliyetçiler Günü oldu. Arkasından Türk Kurultayı’na katılınmadı. Kısacası tekrar ediyorum Alparslan Türkeş fikrinin tasfiyesidir bu” diye konuştu.

Böyle bir vasiyete inanmıyorum
MHP Konak eski İlçe Başkanı Mehmet Karal, böyle bir vasiyete inanmadığını söyledi. Karal, “Şimdi oraya gitmek gerekiyor. Şimdi sormak lazım. Bu vasiyet kime teslim edildi. Kurultayın durdurulmasına gelince. Belki oradaki kalabalığa söyleyecek artık bir şey kalmamıştır. Söyleyecek yeni bir şeyler yok demek ki. Veya oraya gittiği zaman birileri hesap sorabilir ona.

Erciyes Kurultayı yaşatılmalı
MHP MYK eski üyesi Osman Şen, ” Böyle bir kararın alınacağı benim aklımın ucundan bile geçmezdi “ dedi. Erciyes kurultayının kuruluş amacının Müslüman Türklerin Cami’de, Kabe’de, Erciyes’te, bilahare de Altay’larda buluşması gibi bir idealden kaynaklandığını ifade eden Şen, ” Rahmetli Başbuğ’un yanında yaklaşık 30 yıl boyunca bulundum ama böyle bir vasiyetten hiç haberim olmadı. Ne yapılmak istendiğini anlamak mümkün değil. Bugün Ülkücü hareketi hâlâ yaşayan, yaşatan ancak dışlanan arkadaşlarımıza artık büyük bir görev düşüyor. Bir araya gelinip mutlak surette Erciyes’i yaşatmanın yolunu aramak lazım “ diye konuştu.

Haber: Fatih ERBOZ - Macit SOYDAN
Yeniçağ
Eski 07-10-2008, 17:13   #9
AYKAĞAN
Gönüllü

İletiler: 21

Ziyaret ediniz: http://www.erciyeszaferkurultayi.org/ Kayseri eski Ülkü Ocakları Başkanı ve bir grup arkadaşının başlattığı bir hareket kendileri eğitimcidir.Destek olmak isteyenlere kapıları herzaman açıktır. Muhabbetle..
AYKAĞAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 07-10-2008, 23:09   #10
Kahvecioğlu
Konuk

Alıntı:
AYKAĞAN Rumuzlu Üyeden Alıntı
Ziyaret ediniz: http://www.erciyeszaferkurultayi.org/ Kayseri eski Ülkü Ocakları Başkanı ve bir grup arkadaşının başlattığı bir hareket kendileri eğitimcidir.Destek olmak isteyenlere kapıları herzaman açıktır. Muhabbetle..
Çok güzel hareket.Vasiyet iddiasını öne sürenler muhakkak rahatsız olacaklar ama...

Seçenekler
Tarz